“A most meginduló vasúti Új Selyemút új lendületet adhat Kína és Európa kapcsolatának.”- ezt hangsúlyozzák Pekingben és Csungkingban. A 35 milliós kínai nagyváros önálló tartománynak számít a Mennyei-Birodalomban, s az utóbbi időben különösen dinamikusan fejlődik. A kommunizmus kezdeti időszakában háttérbe szorították, mert itt volt a kommunisták fő ellenfelének, Csang Kajseknek a fővárosa azt követően, hogy a japánok lerohanták Nankingot 1937-ben. A délkinai Csungking ma Kína egyik legdinamikusabb városa, egykori vezetője ma az ország harmadik számú embere, a nemzetgyűlés elnöke Pekingben.
Merre halad az Új Selyemút? Csungking városából indul a Jangce völgyéből, innen Hszian következik, az ősi főváros. Valahol errefelé uralkodott Kína első császára, Csin Sihuangti is. Itt vannak az agyagkatonák, akik a császár örök álmát őrzik. Innen Lancsou következik, a nyugati katonai körzet központja, majd pedig Urumcsi, a Hszincsiang-Ujgur autonóm tartomány fővárosa. Ezek után a vonat Oroszországban folytatja útját, majd Beloruszon és Lengyelországon keresztül érkezik meg Németországba.
Az Európai Unió Kína legnagyobb gazdasági partnere, ezen belül Németország kiemelten fontos a Mennyei-Birodalom modernizációja szempontjából.
“Az idei év Európa éve lesz Kína számára!”- hangsúlyozta Li Kocsiang kormányfő, aki most Európában tárgyal. Kína első embere, Hszi Csinping májusban járt Európában, ahol Brüsszel mellett felkereste Franciaországot és Németországot is.