Az eseményt nagy ünneplés kísérte Haidarábádban, s annak során beiktatták hivatalába a területet irányító új főminisztert, Kalvakuntla Csandrasekar Raót. Tisztségéhez, valamint az új szövetségi állam megszületéséhez külön gratulált Narendra Modi, az ország nemrégiben megválasztott miniszterelnöke, s ígéretet tett arra, hogy a központi kormány támogatást nyújt majd a terület fejlesztéséhez.
Az új állam Ándhra Prades szövetségi államból vált ki annak következtében, hogy megalakulása érdekében az 1950-es években elszakadási mozgalom kezdődött. A szakítást szorgalmazók törekvésüket azzal indokolták, hogy az állam északi, fejletlen és aszályos területét a délvidék befolyásos politikusai szándékosan elhanyagolták. A helyiek emellett arra is panaszkodtak, hogy hátrányos megkülönböztetés érte őket az állami támogatások, a vízelosztás és a munkakeresés területén is.
A lakosság az új állam megteremtése érdekében hol erőszakos tüntetésekkel, hol békés megmozdulásokkal próbálkozott. A tiltakozások az elmúlt évtizedben mintegy ezer ember életét követelték. Több tüntető felgyújtotta magát.
A tüntetések 2009-ben erősödtek fel, amikor Csandrasekar Rao éhségsztrájkba kezdett. Tizenegy nappal később a központi kormány Manmohan Szingh-gel az élén beleegyezett Ándhra Prades kettéosztásába. Az elszakadás miatt is tiltakozások robbantak ki a szövetségi államban, ezért a kettéválás folyamatát tudatosan késleltették.
A tíz körzetből álló új államnak 35 millió lakosa van. Fővárosa Haidarábád lesz, Ándhra Prades korábbi székhelye, amely azonban Telengana területén található. Tíz évig osztozik a két állam Haidarábádon, azt követően pedig új fővárost jelölnek ki Ándhra Prades számára.