Pandabéke Kína és Malajzia között

Kamerák százai követték Fuvat és Fengjit, akik némi diplomáciai mosolyszünet után érkeztek meg Malajziába. 1,6 hektáros területen légkondicionált házukban laknak majd a nyolc esztendős pandamacik, akik máris elnyerték a gyerekek rokonszenvét Malajziában.

 

 

 

 

Fuva szerencsés gyereket jelent kínai nyelven, Fengji pedig főnixmadarat. A két pandamacit azért ajándékozta Peking Malajziának, mert idén ünneplik a diplomáciai kapcsolatok felvételének negyvenedik évfordulóját. Azonban közbejött az MH 370-es repülőgépkatasztrófája, amelyre máig nincs hiteles magyarázat. A gép Kuala Lumpurból vitt volna utasokat Pekingbe, de út közben eltűnt. A gép utasainak döntő többsége kínai volt, a rokonok kezdetben semmilyen felvilágosítást sem kaptak, emiatt Pekingben nehezteltek Malajziára és elhalasztották a pandák utazását.

A gép azóta sem került elő, de a pandadiplomácia újra előkerült. Korábban Peking gyakran küldött pandamacikat az USA-ba, vagy Japánba, hogy ezzel egyengesse a diplomáciai kapcsolatok útját. Kína és Malajzia között is van épp elég feszültség, az eltűnt óriásrepülő rejtélyétől függetlenül is. Először is Malajzia lakosságának jelentős része kínai származású, ők alkotják a legnagyobb kisebbséget és az ő kezükben van az üzleti élet. A maláj többség soraiban sokan gyanakvással kezelik őket, mert azt gondolják, hogy Kína érdekeit képviselik Malajziában.

Az egyre erősödő kínai befolyást a térségben Malajzia is gyanakvással kíséri. Nyíltan támogatja az USA terveit a nagyobb katonai jelenlétre Ázsiában. Ettől függetlenül persze a gazdasági kapcsolatok igen intenzívek: Kína Malajzia első számú kereskedelmi partnere. A pandadiplomácia tehát további sikeres együttműködést ígér Kína és Malajzia között annak ellenére, hogy mindkét oldalon nagy a bizalmatlanság a másik féllel szemben. A pandamacikat mind Kínában, mind Malajziában szeretik.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez