Noé, akit Russel Crowe alakít vegetáriánus, míg Káin és az ő családja húsevő. Ezzel az újítással lepi meg a nézőt a nálunk is látható bibliai szuperprodukció. Amerikában a fundamentalista szekták bírálták a filmet, mert szabadon interpretálja a Szentírást. Sok muzulmán országból pedig azért tiltották ki Noé-t, mert az iszlám szigorú értelmezése tiltja a próféták képi megjelenítését.
Kínában miért nemkívánatos Noé? A Hollywood Reporter szerint a pekingi vezetés legutóbbi vallásellenes kampánya a felelős. Tény, hogy a pekingi Tiltott Városban megtartott belbiztonsági csúcskonferencián a vallási fanatizmust mint a terrorizmus egyik fő okát nevezték meg. Nyilvánvalóan nem a kereszténységre gondoltak, hanem az iszlámra és a buddhizmusra. Az iszlám vallású ujgurok, illetve a buddhista vallású tibetiek körében a vallás valóban alapja lehet egyfajta szembenállásnak a Kínát irányító kommunista párttal. Minthogy az egyházakat egy hivatal felügyeli Pekingben, az új kemény vonal a kereszténységet is érintheti. Vencsouban, a kínai Jeruzsálemben már leromboltak egy keresztény templomot és néhány keresztény szobrot.
A Los Angeles Times szerint nem vallásellenes kampány miatt került Noé a tilalmi listára, hanem kereskedelmi okból. A lap úgy tudja: Pekingben sokallják a hollywoodi szuperprodukciókat a kínai piacon. Tény, hogy ebben a szezonban már a Godzilla, a The Amazing Spider-Man 2 és a Captain America már aratott a kínai piacon. Nemhivatalos értesülés szerint a kínai hatóságok egy évben nyolc hollywoodi szuperprodukciót engedélyeznek a hazai piacon és a Noé már nem fért bele a keretbe.
A globális kommunikációs forradalom persze minden ilyen tilalmat kissé nevetségessé tesz. Számtalan módon lehet kicselezni a cenzorokat Kínában. Ha van rá piaci igény, akkor a Noé ott lesz a képernyőkön Kínában is, legfeljebb a szélesvásznú mozi kedvelői maradnak hoppon, mert nem láthatják a vegetáriánus Russel Crowe-t, mint Noét a moziban.