Megszűnt a kapcsolat egy kínai halászhajó 11 fős legénységével, miután a Dél-kínai tengeren a Fülöp-szigeteki hatóságok hatalmukba kerítették hajójukat helyi idő szerint szerda reggel – jelentette a South China Morning Post című hongkongi lap.
Manila megerősítette, hogy őrhajója vette őrizetbe a kínai hajót és legénységét a vitatott hovatartozású Spratly-, kínaiul Nansa-szigetek Félhold-zátonyánál. A hajón, amelyet a délnyugati Palavan tartomány partjaihoz vontatták, több mint 500 teknőst találtak.
A Hszinhua hivatalos kínai hírügynökség a Hajnan tartományi Csiunghaj város halászati szövetségére hivatkozva arról számolt be, hogy a Csiungcsiunghaj 09063-as számú hajót egy “ismeretlen” fegyveres vízi jármű legénysége tartóztatta fel. Közleményük szerint miközben az idegenek megszállták a hajót, a közelben lévő másik kínai halászhajónak sikerült elmenekülnie.
A Félhold-zátony a kínaiak hagyományos halászterülete – jegyezte meg a hírügynökség, anélkül, hogy jelezte volna: a területet a Fülöp-szigetek is a magáénak vallja. A Dél-kínai-tengeren Kínának több szomszédos állammal is területi vitája van, közülük a Fülöp-szigetekkel és Vietnammal a legélénkebb. A múltban már több, halászokat érintő konfliktus is történt, Peking rendszeres járőrözésekkel igyekszik demonstrálni szuverenitását a területek felett.
A Manilával megromlott viszonyt tovább terhelte, hogy a közelmúltban egy Malajziában turistáskodó, valamint egy ott dolgozó kínai állampolgár is Fülöp-szigeteki emberrablók fogságába esett.
A kínai vezetés rossz szemmel nézte, hogy Barack Obama amerikai elnök április végi manilai látogatása alkalmával védelmi megállapodást kötött a Fülöp-szigetekkel, aminek értelmében az Egyesült Államok szárazföldi csapatokat, repülőgépeket és haditengerészeti egységeket állomásoztathat egyes támaszpontokon. Peking bírálta a szövetségesek közti lépést, a kínai média pedig úgy értékelte, Manila “bátorításával” romlottak a viták tárgyalásos megoldásának esélyei, szaporodhatnak a Fülöp-szigetek Kínával szembeni provokatív fellépései.