Elbliccelnék a sereget a gazdag családok csemetéi

Nagy toborzó kampányt kezdett a világ legnagyobb hadserege a pekingi Csinghua egyetemen, hogy több diplomás válassza a katonai pályát. A legnagyobb presztízsű egyetemek végzős diákjai messze elkerülik a Népi Felszabadító Hadsereget.

Kína második űrhajósnője is részt vett a kampány nyitónapján a Csinghua egyetemen, amely Kína egyik leginkább elismert oktatási intézménye. Amerikai misszionáriusok alapították mintegy 100 évvel ezelőtt, és azóta is a kínai elit egyik legelismertebb egyeteme. Itt végzett például Kína első embere, Hszi Csinping is közgazdász szakon. A most 60 éves kormányfő az egyetem után szinte automatikusan folytatta a karrierjét a hadseregben. Igaz, hogy a hadügyminisztériumban szolgált hiszen édesapja a kormányzó kommunista párt fontos kádere volt. Ma Hszi Csinping a Központi Katonai Bizottság feje vagyis a hadsereg főparancsnoka.
A mai fiatalok viszont másképp gondolkodnak a Csinghua egyetemen és Kína más elit felsőoktatási intézményeiben: messzire kerülik a fegyveres testületeket, ahol szigorú a fegyelem és kevés a pénz! Mindez oda vezetett, hogy tavaly nem sikerült teljesítenie a hadseregnek a diplomás toborzási tervet, ezért idén jobban igyekeznek. De nem biztos, hogy nagyobb lesz az eredmény, mert az alaphelyzet változatlan: elit egyetemeken megszerzett diplomával olyan állást találhat a diák Kínában ahol évente 20-30 ezer dollárt is megkereshet! Ezzel a hadsereg zsoldja nem vetekedhet. Ráadásul a seregnek az a híre, hogy a főtisztek között sok a képzetlen tökfej! Nekik engedelmeskedni- ez egyáltalán nem vonzó a fiatal jóképességű diplomások számára.
A hadseregnek viszont mind nagyobb szüksége van arra, hogy képzett informatikusok dolgozzanak nála hiszen a hírszerzésnek ma már ez a fő módja. Amerikai információk szerint a hadsereg speciális informatikai hacker egységet tart fenn Sanghajban. Itt Kína legjobb informatikusai dolgoznak. Az alakulat állandóan létszámhiánnyal küzd, mert a tehetséges informatikusok másutt is nagyon keresettek. Most a toborzás első napján 2000 diák jelent meg a Csinghua egyetemen. Hányan lépnek be közülük a hadseregbe? Sok tekintetben ezen múlik a világ legnagyobb hadseregének ütőképessége- ahogy ezt a döntéshozók Pekingben a Tiltott Városban is felismerték.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez