A hagyományos kínai szakácsok állítják, az idei húsvétra készült különösen savanyú ízű, fiú vizeletben főtt tojások igen magas színvonalat képviselnek. Azok számára, akik nem Kínában élnek ez a recept nem hangzik épp étvágygerjesztőnek. A Dongyang városi ínyenc szakácsok és csemege kedvelők most megpróbálják meggyőzni a világot arról, hogy kiváló receptről van szó.
A tavaszi, gyermekek vizeletében főtt tojásoknak hagyománya volt ezen a vidéken több ezer éve is.
Chef Lu Ming elmondta: „A vizeletet a helyi iskolákban gyűjtöttük. Vödörbe pisilnek a gyerekek és minden nap frissen elszállítjuk.
A tojásokat, amelyeknek hivatalos “kulturális jelentősége” elismert Kínában, először héjukban főzik, majd anélkül egy nap és egy éjszaka, mielőtt azok ehetővé válnak.
“A tojások finomak és egészségesek. Megszüntetik a lázat és segítik koncentrációt, ha úgy érezzük lassúak, vagy álmosak vagyunk”- mondta Ming.
“Erőfeszítéseket teszünk az exportra, mert azt akarjuk, hogy az emberek Kínán kívül is teljes mértékben értékeljék konyhánk eme csemegéjét”- tette hozzá.
2008-ban a helyi önkormányzat a tojásokat a város kulturális örökségének nyilvánította, sőt tárgyalásokat folytatnak a UNESCO-val, hogy a világörökség része lehessen, hasonlóan a már jóváhagyott ázsiai ételekéhez, mint a Washoku, a hagyományos japán étel, vagy a dél-koreai fűszeres káposzta, a Kimchi.
A szakácsok mindazonáltal nem tudták megmagyarázni, hogy az idei vizeletben főtt tojások miért eredményeznek extra savanyú tojásokat.