Már korábban is volt olyan jel, amely reményt adott a gép megtalálására. A narancssárga tárgy után pedig a malajziai hatóságok felfedeztek egy olajfoltot, amelyről azt gondolták, hogy esetleg a repülőgép üzemanyagtartályából származik, de a laborvizsgálaton kiderült, hogy mégsem az.
A Malaysia Airlines Boeing-777 típusú gépén 227 utas – köztük 154 kínai – és 12 fős személyzet utazott szombaton Kuala Lumpurból Pekingbe. A kétségek között gyötrődő hozzátartozók Pekingben rögtönzött sajtótájékoztatót tartottak, és egy kézírásos ultimátumot adtak át a malajziai légitársaságnak. Eszerint, ha a társaság nem közli velük, hogy mit tud a gép sorsáról, akkor a malajziai nagykövetséghez fordulnak.
A légitársaság közben minden egyes érintett családhoz küldött egy-egy pszichológust, és pénzbeli, szervezési segítséget is nyújt a családoknak.
A thaiföldi rendőrség és az Interpol időközben kihallgatta annak az utazási irodának a tulajdonosait Pattaya üdülőhelyen, amely eladta az egy útra szóló repülőjegyet a lopott útlevéllel utazó két férfinak. Ennek eredményét azonban még nem közölték.
Azharuddin Abdul Rahman, a malajziai polgári légi közlekedési hatóság vezetője Kuala Lumpur-i sajtóértekezletén azt mondta, hogy az esetet vizsgáló szakemberek szerte a világból számba veszik a repülőgép eltűnésének minden lehetséges forgatókönyvét, a gépeltérítést is, de mindannyian teljesen tanácstalanok. A gép utáni kutatásban sok ország összesen 34 légi járműve és 40 hajója vesz részt annak a helynek az 50 tengeri mérföldes körzetében a tengeren, ahol a gép eltűnt a radarernyőkről Malajzia és Vietnam között. A szakértők szerint történhetett robbanás, végzetes motorhiba, terrortámadás, nagyon erős légörvény, a pilóták hibája vagy akár öngyilkossága.