Ha minden így megy tovább, akkor Kína gazdasági és katonai ereje olyannyira megnő, hogy az Egyesült Államok nem lesz képes garantálni Tajvan függetlenségét- állítja John Mearsheimer. A jeles Ázsia szakértő szerint ebben az esetben három rossz megoldás között választhat Tajvan. Az első az, hogy önálló atom ütőerőt fejleszt ki, és így próbálja elrettenteni Pekinget egy esetleges támadástól. A második lehetőség egy olyan nagy konvencionális erő felállítása, amely túl költségessé tenné Peking számára az inváziót. Végül a harmadik megoldás a hongkongi opció. Ez lemondást jelent a politikai függetlenségről cserében azért, hogy megmaradjon a gazdasági önállóság és Tajvan lakóinak a saját életformája. A szakértő szerint Tajvan számára ez utóbbi lenne a legkevésbé rossz megoldás.
Persze mindez még odébb van hiszen Kína gazdaságának összteljesítménye még mindig nem éri el az USA GDP-jének a felét. A kínai hadsereg ugyan a világ legnagyobb fegyveres ereje, de ütőképessége messze elmarad Amerikáé mögött. Ráadásul nemcsak az USA érdekelt abban, hogy Tajvan független maradjon hanem Japán is. A konzervatív kormányfő Tokióban létfontosságúnak tekinti Tajvan függetlenségét, mert ezzel is korlátozni kívánja Peking befolyásának a növekedését. Így tehát még több opció van Tajvan előtt. Mint ahogy Peking előtt is hiszen Kína számára a gazdasági annexió sokkal kedvezőbb mint egy kétes katonai vállalkozás, amely esetleg felkeléshez vezetne a szigeten hiszen Tajvan lakóinak döntő többsége egyáltalán nem szeretne a Kínai Kommunista Párt fennhatósága alatt élni.
Végnapjait éli Tajvan
a Kína tovább erősödik, akkor előbb vagy utóbb rá akarja tenni a kezét Tajvanra, melyet az USA egy idő után nem lesz képes megvédeni. Ekkor Tajvan számára a legjobb az, ha a hongkongi opciót választja- írja egy vezető Ázsia szakértő a Diplomat című lapban.
(Visited 1 times, 1 visits today)