A cikk emlékeztet rá, hogy az elmúlt öt évben Barack Obama immár harmadik alkalommal találkozik a 14. dalai lámával, akit a Fehér Ház “tiszteletre méltó vallási és kulturális vezetőnek” aposztrofált. Holott – teszi hozzá – a megbeszélés témája minden bizonnyal nem a vallás és a kultúra lesz.
A szerző megemlíti, hogy a Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsának szóvivője, Caitlin Hayden a találkozó bejelentésekor ugyan azt mondta, hogy az Egyesült Államok Tibetet Kína részének tekinti, s nem támogatja Tibet függetlenségét, de megjegyezte azt is, hogy Washington támogatja a dalai láma “középutas” megközelítését, amely a tibeti területek autonómiájának erősítését helyezi előtérbe.
A kínai külügyminisztérium az ország belügyeibe való “féktelen beavatkozásnak” minősítette a találkozó tényét, és a nemzetközi kapcsolatok normáinak megsértésével vádolta Washingtont.
A Hszinhua jegyzetírója úgy véli, hogy ha a találkozót nem halasztják el az utolsó pillanatban, akkor biztosra vehető, hogy az meg fogja rontani a Kína és az Egyesült Államok közötti kapcsolatokat. Azokat – fűzi hozzá -, amelyek javításáért mindkét oldal sokat tett a kölcsönös előnyök szem előtt tartásával.
A dalai láma közel két évtizede hirdeti “középutas” elképzelését, “aduként használva azt a játszmában”, hogy rokonszenvet váltson ki nemzetközi szinten. Ugyanezzel próbálkozott képviselői által a kínai kormánynál is, de hiába. Mindez, vagyis a “valódi autonómia” követelése, “a függetlenségre törekvés álcázott kísérlete” egyenértékű a Tibet feletti kínai fennhatóság eltörlésével – olvasható a kommentárban.
A szerző arra is felhívja a figyelmet, hogy a dalai láma, a tibeti emigráns kormány létrehozója sosem mondott le az “emigráns tibeti alkotmányról” és a “jövőbeli Tibet alkotmányáról”, amelyet 1963-ban fogalmaztak meg, és amelyben kinyilvánították az “etnikailag egységes állam létrehozásának célját a dalai láma vezetésével”.
A Hszinhua szerint az az állítás, hogy a dalai láma 1959 óta a tibetiek érdekeinek és jogainak harcosa, valójában a benne hívő jámbor tibeti buddhisták megnyugtatását szolgálja, s azoknak a nyugati támogatóknak az ösztönzésére szolgál, akik pártolják a tibeti függetlenség mozgalmát, Tibet Kínától való elszakítását. “Itt az ideje, hogy az Egyesült Államok felébredjen, felismerje a dalai láma képmutatását, és véget vessen a felek számára csak kárt okozó alkuknak” – fogalmaz a hírügynökségi kommentár.