Akcióban a szélsőbuddhisták

Bár a buddhistákat általában a nyugati közvélemény békés, senkit nem bántó embereknek tartja, a valójában ez nem mindig igaz. Sri Lankán például kormányzati támogatással szerveződik a Buddhista Erő mozgalom, amely nyíltan azt vallja, hogy az ország a szingaléz buddhistáké, mindenki más idegen, és veszélyes lehet a társadalomra.

Különösen a 20 milliós lakosság 10%-át kitevő muzulmánok váltak a Buddhista Erő célpontjává. A sáfrányruhás szerzetesek nyíltan uszítják a szingaléz lakosságot a muzulmán mecsetek lerombolására, a muzulmán kereskedők és éttermek bojkottálására. 2011-ben olyan szúfi trónt romboltak le a szerzetesek irányításával, amelyet az UNESCO a világörökség részének nyilvánított. A sors iróniája az, hogy a muzulmánok egy része nagy szolgálatot tett a szingaléz kormánynak a polgárháború idején: többségük ugyanis tamil nyelven beszél éppúgy mint a polgárháborús ellenfél. Ezért a katonai hírszerzés előszeretettel alkalmazott muzulmánokat a polgárháborúban. Ám a háborúnak vége: a tamil tigriseket legyőzték, a muzulmán kémekre immár nincs szükség. A kormány igen elnéző a szélsőséges buddhista szerzetesek mozgalma iránt éppúgy mint Mianmarban, az egykori Burmában ahol a rendőrség épp félrenézett amikor a feldühödött buddhista csőcselék lemészárolt egész muzulmán rohingya közösségeket Mianmarban. Mi lesz a vége a Buddhista Erő brutális kampányának a kisebbségek ellen? Mi
lesz a tamilokkal, akik a lakosság 11%-át teszik ki? A nemzeti kisebbségek összesen a lakosság mintegy egynegyedét alkotják Sri Lankan, ezért elég veszélyes kiadni azt a jelszót, hogy csak a buddhista szingaléz az ország igazi polgára, a többiek jövevények.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez