Akkor miért álnéven vett ingatlanokat 1 milliárd jüanért? /Ez kb. 160 millió dollár!/ Kínában a hukou rendszer szabályozta az ingatlanszerzést, amely gyakorlatilag az emberek röghöz kötését jelentette. Egy családnak csak egy ingatlana lehetett, és az is ott, ahol az állam azt engedélyezte. A hukou ugyanis nemcsak a lakásra vonatkozott, de ennek alapján volt a családnak jogosultsága egészségügyi ellátásra, iskoláztatásra stb.
Ahogy haladtak előre a reformok úgy enyhítettek a hukou szabályokon. A kínai bankárnő 2005 és 2008 között még csak hamis személyi igazolványokkal szerezhetett 41 ingatlant. De hogy szerezhetett hamis személyi igazolványokat? Úgy, hogy lefizetett néhány rendőrt és hivatalnokot. Rajta kívül még heten állnak bíróság előtt az ügyben.
A lebukás után “Ház nővérnek” nevezték el a bankárnőt a világhálón Kínában ahol óriási érdeklődés kíséri a pert. A hukou ugyanis szinte minden család életét megkeserítette az elmúlt évtizedekben. Miért alkalmazták mégis, és miért van még ma is sokban érvényben? Mert a hatalom így tudja korlátozni a népesség áramlását a hatalmas országban ahol a városokban hiány van szinte mindenből: vízből, energiából, iskolából vagy kórházból…
Közben pedig a milliárdos vállalkozók tucatszámra vásárolják az ingatlanokat, melyek gyakran üresen állnak. Kína tele van szellemvárosokkal, melyeket csak befektetés céljából építettek, hiszen a bankok által nyújtott kamat még az infláció szintjét sem éri el a Mennyei Birodalomban.