Benazir Bhutto meggyilkolásával vádolják Musarrafot

Pakisztán ex-elnökét a bíróság előtt vádolta meg az ügyész vetélytársa meggyilkolásával. Musarraf, aki házi őrizetben van, tagadta a vádat.

Benazir Bhutto, az ellenzék vezére 2007-ben tért vissza hazájába, hogy részt vegyen az elnökválasztáson. Védelmet kért Pakisztán akkori elnökétől, Musarraftól hiszen sok életveszélyes fenyegetést kapott. Musarraf, aki vértelen katonai puccsal került hatalomra, szemben állt a Bhutto családdal. Benazir Bhutto apját, az ország egykori elnökét korábban a hadsereg közreműködésével megbuktatták és kivégezték. 2007 végén egy választási nagygyűlésen Benazir Bhuttot megölték. Hívei már akkor Musarraf elnököt gyanúsították, ám ő a pakisztáni tálibok vezérét vádolta. A tálib vezér elutasította a vádat. Később telibe találta őt egy amerikai drón, így már nem tanúskodhat.

2008 elején tartottak elnökválasztást Pakisztánban és ezen Benazir Bhutto férje, Asif Ali Zardari nyert. Egészen a legutóbbi időkig ő is volt Pakisztán elnöke. Musarraf önkéntes száműzetésbe vonult, és idén márciusban tért haza. Indulni akart az elnökválasztáson, de a bíróság ezt megakadályozta és egész életére eltiltotta a közélettől.

Musarraf tábornok, aki korábban  a majd mindenható katonai titkosszolgálat feje volt, egykor igen jó kapcsolatot épített ki az Egyesült Államokkal. Aktív szerepet játszott a terrorizmus ellenes harcban. Benazir Bhutto meggyilkolása után romlott meg a viszonya Amerikával, amely továbbra is kulcsfontosságú szövetségesnek tekinti Pakisztánt a terrorizmus ellenes harcban. Washingtonban persze nem feledkeznek meg arról sem, hogy épp az USA biztatására hozta létre a tálib szervezetet a pakisztáni katonai titkosszolgálat, amely azóta is kétértelmű viszonyban áll az iszlamista terrorral, hiszen Oszama Bin Ladent egy katonai lakóparkban lőtték le az amerikai kommandósok Pakisztánban.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez