Japánban augusztus 15-én ünneplik a béke napját.1945-ben ekkor jelentette be Hirohito császár, hogy elveszítették a világháborút. Kína és Dél-Korea azt várja ezen a napon, hogy Japán aktuális vezetője bocsánatot kérjen a világháborús tömeggyilkosságokért. Abe Sinzo kormányfő ezt ezúttal nem tette meg, viszont megemlékezett „… azokról a hősökről, akiknek a mai Japán a békét és a jólétet köszönheti”. A miniszterelnök nem kereste fel a Jaszukuni szentélyt, de kormányának néhány tagja igen. Ebben a szentélyben van azoknak a japánoknak a síremléke, akik háborúkban haltak meg. Japán 2,5 millió polgárát veszítette el a második világháború során.
A japán miniszterek jaszukuni vizitje miatt Pekingben berendelték a külügybe a japán nagykövetet. Azt is felrótták neki, hogy elmaradt Abe kormányfő részéről a bocsánatkérés, pedig egyedül Nankingban több mint negyedmillió kínai civilt gyilkolt le a japán hadsereg.
Abe Sinzo kormányfő korábban csúcstalálkozót javasolt Kína első emberének. Akkor a kínai diplomácia utalt arra, hogy tesztnek tekintik, hogy mi lesz augusztus 15-én. A japán kormányfő olyan megoldást választott, amely megnyugtatja saját nacionalista választóit, de nem zárja be a kaput egy kínai-japán csúcs előtt. Japánnak Kína a legfontosabb gazdasági partnere, és a hatalmas kínai piac jelenti a remélt fellendülés egyik legfontosabb alapját. Ezért a háborús emlékezést mindkét állam óvatosan kezeli, hiszen mind Peking, mind Tokió számára döntő fontosságú a másikkal folytatott gazdasági együttműködés.
Kínai tiltakozás a világháborús japán évfordulón
Néhány japán miniszter ellátogatott a japán háborús halottak szentélyébe.
(Visited 1 times, 1 visits today)