„Napfogyatkozás” Koreában

Egyelőre nem lesz miniszteri találkozó Szöulban a két Korea képviselői között. A felek nem tudtak megállapodni sem a személyekben, sem pedig a napirendben. A napfény diplomácia átmenetileg szünetel…

Az ezredforduló körül ragyogott a nap Koreában, amikor még csúcstalálkozóra is sor került a két állam vezetői között. Napfény diplomáciának nevezték a két Korea közti enyhülést. Ám Észak-Korea újrakezdte nukleáris kísérleteit és ezt követően fokozatosan megszűnt a párbeszéd. Idén tavasszal bezárt a keszoni különleges gazdasági körzet ahol a napfényes időkben 50 ezer észak-koreai dolgozott a dél-koreai gyárakban észak-koreai területen. Így szerezte Észak-Korea a legtöbb devizát. Az országot ugyanis szankciók sújtják épp nukleáris programja miatt. Most Észak-Korea elsősorban épp erről a keszoni különleges gazdasági körzetről szeretett volna tárgyalni, a Dél számára fontosabb volt a katonai fenyegetés. Nemrég Észak-Korea ifjú vezére nukleáris csapással fenyegette meg a déli országrészt! A két Korea területe kb. akkora, mint Romániáé, Dél-Korea területe akkora, mint Magyarország, lakossága viszont 48 millió. Szöul alig 50 kilométerre van a két államot elválasztó fegyverszüneti vonaltól.

Obama amerikai elnök és Hszi Csinping államfő kaliforniai csúcstalálkozójukon állást foglaltak amellett, hogy a koreai félszigeten semmi szükség atomfegyverre! Észak-Korea viszont ragaszkodik a nukleáris kardhoz, mert ifjú diktátora úgy véli: csak így veszik komolyan a világban. Vége lenne a napfény diplomáciának? Korántsem biztos! Észak-Korea a gazdasági csőd szélén áll és egyetlen szövetségese Kína. Pekingben pedig mindinkább az a vélemény, hogy a világtól elzárt kommunista rendszernek a gazdaság fejlesztésével kellene foglalkoznia és nem a nukleáris kardot lóbálnia. Kérdés, hogy mit gondol erről az Ifjú Generális, Észak-Korea fura ura, aki talán még harminc éves sincsen?…

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez