Kínában a hadsereget nem a vezérkari főnök, hanem a kormányzó Kínai Kommunista Párt katonai bizottsága irányítja. Ennek a főnöke Hszi Csinping elnök. Pekingi tudósítók találgatásai szerint minden bizonnyal szóba került Észak-Korea ügye. A kínai hadsereg vezérkari főnöke, aki sokkal inkább diplomata, mint katona, arról beszélt, hogy nagyon is elképzelhető egy újabb nukleáris kísérlet Észak-Koreában. Fang tábornok megismételte a pekingi álláspontot: Észak-Koreának nem lehet atomfegyvere, de azt is hozzátette: ki kell vonni az amerikai nukleáris fegyvereket is Dél-Koreából! Ezen a ponton alaposan eltér egymástól az USA és Kína véleménye.
Hasonló a helyzet a kínai-japán szigetvitában: itt Washington Tokiót támogatja, miközben maga Hszi Csinping rendelte el a hadiflotta aktív fellépését a vitatott szigeteken! Martin Dempsey tábornok, aki most találkozott Kína első emberével, összesen öt napot tölt a Mennyei Birodalomban. Minthogy vasárnap érkezett, még bőven van ideje arra, hogy találkozzon katonai vezetőkkel, vagyis a Katonai Bizottság tagjaival, akik valódi operatív főnökök, ellentétben a vezérkari főnökkel. Kína szívesen látná, ha az USA csökkentené katonai jelenlétét a térségben. Ezért Észak-Korea fenyegetései részben arra szolgálnak, hogy hangsúlyt adjanak Peking álláspontjának: minél kevesebb amerikai katona és támaszpont van Kínához közel, annál jobb!
Miről tárgyalt az amerikai vezérkari főnök Kína első emberével Pekingben?
Kína, Peking – A hivatalos nyilatkozat semmiféle konkrétumot nem tartalmaz Martin Dempsey tábornok és Hszi Csinping találkozójáról. Pedig a kínai államfő a hadsereg főparancsnoka is, és ebben a minőségében nagyon is aktív!
(Visited 1 times, 1 visits today)