Számítások szerint a Novartis leukémia ellenes szere 4000 dollárba kerül egy páciensnek egy hónapban! Ha ugyanezt indiai gyógyszergyárak állítják elő, akkor mindössze 73 dollár a szer ára!
Az indiai Legfelső Bíróság szerint a lakosság túl szegény ahhoz, hogy megvegye a svájci gyógyszert. India lakosságának kb. 40 % -a számít szegénynek, ami azt jelenti, hogy jövedelme kevesebb, mint napi 1,25 dollár. A bíróság döntése nemcsak India számára fontos, hiszen az indiai gyógyszergyárak más országokba is exportálják az olcsó generikus gyógyszereket. A Novartis főnöke a Financial Times- nak még a döntés előtt úgy nyilatkozott, hogy amennyiben a bíróság ellenük dönt, kivonják gyógyszerüket az indiai piacról. Ez komoly áldozat, hiszen az 1,2 milliárdos piac dinamikusan növekszik: évente 13-14%-kal több gyógyszert lehet eladni Indiában. A Legfelső Bíróság döntése jogi precedenst is teremt az úgynevezett evergreening vitában. A nagy nyugati gyógyszergyárak ugyanis úgy akarják megőrizni egy-egy gyógyszerük exkluzív értékesítési jogát, hogy új szabadalmat adnak be minimálisan módosítva az előző készítményt .Így automatikusan meghosszabbodik a gyógyszerek szabadalmi védettsége, vagyis a gyógyszer “örökzöld” marad. Most a Legfelső Bíróság indoklásában közölte: az új szabadalom nem tartalmaz lényeges kreatív változást az előzőhöz képest! A Glivec a svájci Novartis sztár gyógyszere: tavaly 4,6 milliárd dollár értékben adtak el belőle, ez a gyógyszergyár forgalmának több mint a negyede volt. A Novartis nem az egyetlen nyugati gyógyszer óriás, amely pórul járt Indiában: tavaly a Pfizer és a Roche ellen hozott hasonló döntést az indiai bíróság, vagyis hogy a jövőben nem védettek a gyógyszereik és így a helyi gyárak nyugodtan piacra dobhatják saját, jóval olcsóbb generikus gyógyszereiket Indiában.
A bíróság döntött – A Novartis leukémia elleni szere túl drága az indiaiaknak!
India, Svájc – Ezzel indokolta azt a Legfelső Bíróság, hogy elutasítja a svájci gyógyszer óriás kérését arra, hogy továbbra is szabadalom védje Glivec nevű gyógyszerét. Ha nincs szabadalmi védelem, akkor a helyi gyógyszergyárak piacra dobhatják ugyanezt a szert, lényegesen olcsóbban.
(Visited 1 times, 1 visits today)