Kinek a vegyi fegyverei? Szarint tartalmazó gáztartályok a szíriai lázadóknál

Javában zajlik a szíriai vegyi töltetek megsemmisítése, amikor szinte bombaként robbant a hír: a a Szabad Szíriai Hadseregtől (FSA) lefoglalt tartályokban szarin gázt találtak. Ezenfelül az ENSZ figyelmeztetett arra is, hogy az Irakban tomoboló Iszlám Állam terroristái valószínűleg vegyifegyverekhez jutottak, amikor elfoglaltak egy raktárat. 

A közös bizottság megállapította, hogy szarint tartalmaznak azok a tartályok, amelyeket a szíriai felkelőktől lefoglaltunk, tavaly augusztusban pedig megsemmisítettünk.” – derült ki abból a levélből, amelyet Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár írt a Biztonsági Tanácsnak, és amelyet hétfőn hoztak nyilvánosságra. A tartályok vizsgálatát idén június 14-én végezték el, amelyeket a Szíriai Szabad Hadseregtől (FSA-tól) foglaltak le.

A szíriai vegyi fegyverek leszerelése tavaly év végén kezdődött el, amikor az ENSZ és az OPCW (Vegyifegyver-tilalmi Szervezet) ellenőrei megerősítették, hogy a katonai konfliktus során mérgező harcanyagokat vetettek be. 2013. augusztus 21-én Damaszkusz környékén a világtörténelem második legsúlyosabb vegyi támadását hajtották végre. Az ENSZ szakértők pár napos csúszással kezdték meg a munkájukat (konvojukat egyszer támadás is érte). A jelentések szerint szarin gázt vetettek be és az áldozatok száma 1429, ebből 426 gyerek.

Megkezdődött a 600 tonna szíriai vegyi fegyvernek a megsemmisítése, amelyet a múlt héten raktak át a Földközi-tengeren tartózkodó MV Cape Ray amerikai teherhajóra. Az amerikai hajóra a 78 konténert az Ark Futura dán teherhajóról rakták át a múlt héten az olaszországi Gioia Tauro kikötőjében, majd a Cape Ray kifutott a nyílt tengerre, távol a partoktól. A megsemmisítés körülbelül 60 napig fog tartani. Az eredeti tervek szerint összesen mintegy 1300 tonna vegyi fegyvert fog kellene semlegesíteni.

Az Ark Futura a múlt hónapban gyűjtötte be szíriai vegyi fegyverekből – mustárgázból és ideggázokhoz szükséges alapanyagokból – álló szállítmányát a teljes készlet felszámolására irányuló nemzetközi erőfeszítések részeként. A készletet semlegesítik az amerikai hajón, majd a keletkező veszélyes hulladékot erre a célra kialakított tárolóhelyekre viszik. A semlegesítés során semmi nem kerül a környezetbe (a tengerbe vagy a levegőbe) a veszélyes anyagból. 

Ezenfelül a brit The Independet szerint a szarint valószínűleg brit üzemekben állították elő, a szükséges technológiai hátteret és felszerelést még az 1980-as évek közepén szállították Szíriába. Damaszkusz is elismerte a brit vállalatok hozzájárulását a szíriai vegyi fegyver programban, s ezért London teljes körű vizsgálatot rendelt el ezen a téren. 

Közben egy rendkívül nyugtalanító levelet küldött az iraki kormány az ENSZ-be Ban Ki Mun főtitkárnak. A levélben az áll, hogy még június 11-én az Iszlám Állam az elfoglalt egy hatalmas vegyifegyverraktárat Bagdadtól északnyugatra fekvő Muthanna-bázison. Itt a becslések szerint 2500 szarintöltetű rakétát, illetve ezek maradványait és más vegyifegyver-hatóanyagokat tároltak.

„ A fegyveres terrorista csoportok június 11-én hatoltak be a muthannai raktárba, és foglyul ejtették a létesítményt védő katonákat. Mielőtt a terroristák tönkre tették volna a kamerákat, a raktár egyik vezetője látta, hogy felszerelések tűntek el.” – olvasható a levélben. Ugyanakkor az Egyesült Államok szerint a raktár elfoglalása nem jelent különösebb veszélyt, mert a szóban forgó vegyi fegyverek már jócskán veszítettek hatóerejükből, nagyon nehéz volna katonai célokra felhasználni őket.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez