Érdekes, hogy 2009-ben ez még 58% volt, vagyis a gyakoriság csökkent, ám az összeg 40%-al növekedett! A legfrissebb adat szerint tavaly mintegy 3,9 milliárd dollárt fizettek ki megvesztegetésként Afganisztánban. Ez a bruttó hazai termék kétszerese! A legnagyobb baj az, hogy a megkérdezett afgánok döntő többsége teljesen természetesnek tekinti, hogy csak úgy lehet valamit elintézni egy állami hivatalban, ha ott lefizetnek valakit. Mint ahogy azt is természetesnek tekintik, hogy az állami hivatalok vezetői rokonaikkal és barátaikkal töltik föl a hivatalt, és a szakmai szempontokat teljes mértékben figyelmen kívül hagyják.
Maga Karzai elnök is elismerte a múlt év júniusában, hogy a korrupció “már az egekig ér” Afganisztánban. A dolog szépséghibája az, hogy mindezért az országban levő külföldi erőket okolta! Tokióban 40 milliárd dollárt ajánlottak fel a világ országai, hogy Afganisztán kikecmeregjen a nyomorból. Csakhogy az adományoknak volt egy igen kínos feltétele: csökkentsék a korrupciót Afganisztánban! Az adományozó országok ugyanis tudni szeretnék, hogy mire megy el a pénzük. Erre egyelőre nem sok esélyük van. A Transparency International szerint a világon három olyan ország van, ahol teljes mértékben átláthatatlanok a hatalom pénzügyei: Afganisztán, Észak-Korea és Szomália! Így nem csoda, ha a Tokióban megígért 40 milliárd dollárnak csak egy töredéke futott be eddig Afganisztán számlájára…
Afganisztán átka a korrupció, ez sokkal veszélyesebb, mint a tálibok támadásai
Egyesült Államok, Afganisztán – Ez derül ki abból a jelentésből, melyet az ENSZ kábítószer csempészettel és bűnözéssel foglalkozó irodája adott ki Afganisztánról. Minden második afgán fizetett valamilyen megvesztegetési pénzt államhivatalnokoknak!
(Visited 1 times, 1 visits today)