Ibrahim al-Asziri tiszteletreméltó szaúdi középosztálybeli családban született, és kémiát tanult – írja a Daily Mail. Olyan robbanóanyagokat gyárt, amelyeket beültetnek az emberi testbe, és, miután fémet nem tartalmaznak, nem észlelik őket a reptéri detektorok.
Az első, testbe rejtett pokolgépet az öccsén, Abdullahon próbálta ki még 2009-ben. Az akkor 23 éves testvér iszlámista fegyveresnek adta ki magát, aki meg akar javulni. Kihallgatást kért és kapott Mohammed bin Nayef hercegtől, Szaúd-Arábia legfőbb terrorelhárítójától. Amikor szemtől szemben állt vele, felrobbantotta a beleibe rejtett bombát. De a robbanás ereje lefelé irányult: a fiatalembert kettészakította, a herceg pedig megúszta könnyebb sérülésekkel.
De ne szaladjunk ennyire előre. A két testvér Mekkában élt, és 2007-ben nyomuk veszett a katonatiszt édesapa házából. Két évvel később Jemenben tűntek fel, ahol csatlakoztak az al Kaida Arab félszigeti szervezetéhez. A brit MI6 és MI5 szerint Ibrahim al-Asziri ma is ott tanítja a bombakészítést az al-kaidásoknak, és részt vesz a brit szélsőségesek kiképzésében is. Azokéban, akik nemzetbiztonsági kockázatot jelentenek Nagy-Britanniának hazatérésük után.
Az Egyesült Államok kongresszusi képviselője, a nemzetbiztonsági bizottság volt elnöke, Peter King ugyanakkor azt mondta a Daily Mail-nek: az amerikai elhárítás úgy tudja, hogy al-Asziri, akit Abu Szaleh néven is ismernek, Jemenből Szíriába telepítette át egyre bővülő bombagyárát, és interkontinentális repülőjáratok megtámadására készül.
Eddig két ilyen kísérletben próbálták felhasználni al-Asziri bombáit. Az első 2009 karácsonyán volt: akkor egy nigériai férfi akart a fehérneműjébe rejtett robbanószerkezettel megsemmisíteni egy Amszterdamból Detroit-ba tartó repülőgépet, 300 emberrel a fedélzetén. Valami elszúrt, a gépnek nem lett baja.
Egy évvel később nyomtatókhoz való tintapatronokban bukkantak rá al-Asziri bombáira két, Jemenből Amerikába tartó teherszállító gépen, a szaúdi terrorelhárítás fülese alapján. Az egyik bombát Dubajban, a másikat Angliában szúrták ki, amikor útközben megálltak ott a gépek. Akkor az amerikaiak úgy találták, hogy ezt a két esetet és az alsóneműs merényletkísérletet összeköti a bombakészítő személye. 2012 májusában pedig azt közölték, hogy al-Asziri elkészítette az alsónemű-bomba javított változatát. Ezt egy, a szaúdiak által beszervezett kettős ügynökre bízta az al-Kaida: neki egy ugyancsak amerikai gépet kellett volna felrobbantania vele. Ehelyett azonban átadta a fegyvert a terrorelhárítóknak.
Jóllehet az amerikai és brit titkosszolgálatok egyaránt felhívják a figyelmet arra, hogy eddig egyetlen, repülők elleni merényletkísérlet sem működött, most komolyan tartanak attól, hogy a testbe építhető, ki nem mutatható bombák valós és soha nem látott veszélyt jelentenek a tengerentúli járatokon. Meg is erősítették a biztonsági intézkedéseket az amerikai és brit repülőtereken. És persze próbálnak al-Asziri nyomára bukkanni. Korábban már többször akartak végezni vele: egyszer például egy amerikai dróntámadással. De hogy hol keressék, azt állítólag most sem tudják.