A hivatalos közleményből nem derül ki túlságosan sok részlet abból, hogy miről is tárgyalt a kínai vezető Panetta hadügyminiszterrel. Mindkét fél szorgalmazta azt, hogy erősíteni kell az együttműködést a két hadsereg között. Washington szerint ugyanis Kínában a hadsereg a fő ellenfele az amerikai kapcsolatnak.
A kínai hadsereg vezetőinek gyanakvása csak növekedhetett az elmúlt napokban, hiszen a kínai- japán szigetvitában Washington nem is nagyon burkoltan Japán oldalára állt. Arról nem is beszélve, hogy tovább erősítik a japán – amerikai rakétapajzsot, amely létét elsősorban a “kínai fenyegetésnek ” köszönheti. Hillary Clinton amerikai külügyminiszternek kerekperec megüzenték, hogy ne avatkozzon be a kínai- japán szigetvitába.
Hszi Csin pinget az őszi pártkongresszus választja meg minden bizonnyal Kína első emberévé, addig sem ő, sem más kínai vezető nem tehet engedményt a kínai- japán szigetvitában, mert akkor a közvélemény szemében ” puhának” látszanának. A Kínában még mindig nagyon befolyásos hadsereg pedig semmiképp sem bocsátana meg egy meghátrálást az amerikai- japán szövetséggel szemben.
Kína leendő első embere az amerikai hadügyminiszterrel tárgyalt Pekingben
Kína, Peking – Hszi Csin ping/Xi jinping/ jelenleg Kína alelnöke és egyben a Központi Katonai Bizottság alelnöke is. Hamarosan ő lesz az elnök, ezért találkozójának különös jelentősége van Leon Panettával. Különösen azután, hogy az amerikai hadügyminiszter nemrég azt mondta, hogy a kínai- japán szigetvita akár háborúvá is fajulhat…
(Visited 1 times, 1 visits today)