Kína, Peking – Javult-e az Ön életszínvonala 2011- ben? Ezt tudakolta a Gallup Kínában, Indiában, Brazíliában, Dél-Afrikában és Oroszországban. Kínában a megkérdezettek 79%- a igennel válaszolt. Oroszországban mindössze 26%! Brazíliában ez a szám 65, Dél-Afrikában 47 és Indiában 44%.
Ez az öt ország azért alkot külön csoportot, mert ellentétben Európával, Amerikával vagy Japánnal, a gazdasági válság ellenére is gyors ütemben fejlődött. A Gallup az elmúlt három évet vizsgálta és arra volt kíváncsi, hogy vajon a GDP gyors növekedése hogy hatott az életszínvonalra? A legjobb eredményt e téren is Kína érte el. Csaknem 10 százalékos volt a gazdasági növekedés az elmúlt három évben. Közben a lakosságnak több mint a háromnegyed része úgy érezte, hogy az ő életszínvonala is emelkedett. Miért? Mert Kína a Világbankkal együtt átfogó programot hajtott végre a szegénység csökkentésére. Ennek eredményeképp tízmilliók emelkedtek ki a szegénységből. Az öt ország közül Kínán kívül csak Brazília hajtott végre ilyen programot és meg is van az eredménye: az emberek többsége érzékelte az életszínvonal javulását.
Indiában, Dél-Afrikában és főként Oroszországban nem ez a helyzet, hiába nő a GDP, az emberek többsége úgy érzi, ebből neki semmi haszna sincsen! Valószínűleg az emberek nem is tévednek ebben, hiszen a vagyoni különbségek ebben a három országban sokkal nagyobbak, mint Kínában vagy Brazíliában. Ennek ellenére Kínában és Brazíliában is nőttek a vagyoni különbségek és egyáltalán nem véletlen, hogy az új kínai gazdaságfejlesztési terv a harmonikus növekedést célozza meg. Inkább lassabban növekedjen a GDP, de ne induljon el egy inflációs hullám, amely kiválthatja a lakosság elégedetlenségét.23 évvel ezelőtt a Tienanmen téri tiltakozás hátterében is a növekvő árak álltak és még sokkal inkább az, hogy az inflációval az átlagos munkabérből nem lehetett megbirkózni, nem úgy, mint a fontos elvtársak jövedelméből…Ezért ez a téma kiemelt figyelmet kap az őszi pártkongresszuson Kínában.
(Visited 1 times, 1 visits today)