Archív fotók a titkos atomvárosról

A hiroshimai atombomba Tennessee államban, Oak Ridge-ben, az amerikai kormány által alapított titkos városban készült. A gyanútlan lakóknak fogalmuk sem volt arról, hogy évekig egy tömegpusztító fegyveren dolgoztak.

A Tennessee állambeli Oak Ridge 75.000 lakosa 1945. augusztus 6-án tudta meg, hogy a II. világháború végét jelentő hiroshimai atombombát ők fejlesztették, tökéletesítették és gyártották az előző években. A titkos atomvárost 3,5 millió dolláros költséggel az amerikai kormány alapította meg 1942-ben a Manhattan terv részeként, amely az amerikai, a brit és a kanadai kormány szupertitkos projektje volt az atomfegyver kifejlesztésére. A városlakók jelentős része tudós és mérnök volt, akiket családjaikkal együtt költöztettek a Knoxville-tól nyugatra eső 56.000 hektáros területre, amely az Oak Ridge nevet kapta. A lakók csak részfeladatokat láttak el, ezért fogalmuk sem volt róla, hogy valójában min dolgoztak. Senkinek sem beszélhettek a munkájukról, és bizonyos szavakat – például urán – nem ejthettek ki a szájukon. A dolgozóknak mindig azt mondták, hogy nagyon fontos a munkájuk, de ennél többet sosem osztottak meg velük, ezért számos pletyka terjedt el. Az egyik szerint Oak Ridge egy titkos, kommunista közösség prototípusa volt, amit az elnök felesége, Eleanor Roosevelt talált ki, hogy kommunista országgá alakítsa az Amerikai Egyesült Államokat.

A titkos városba kizárólag a kormány hivatalos fotósa, Ed Wescott mehetett be fényképezni. A férfi lehetőséget kapott arra, hogy megörökítse Oak Ridge lakóinak mindennapjait. Bemehetett a laboratóriumokba és a titkos nukleáris létesítményekbe is, ahol a dolgozók a részfeladataikat végezték. Az archív fotókon látszik, hogy még óriásplakátokon is figyelmeztették az embereket a titoktartási kötelezettségükre, ugyanakkor a szigorú szabályok ellenére a kormány igyekezett kényelmessé tenni az életet az atomvárosban. A családok bármikor elmehettek szórakozni, hiszen voltak teniszpályák, uszodák, éttermek, színház és mozik, fodrászat, piac és minden egyéb, ami a normális élethez kell. Oak Ridge tömegközlekedése egészen egyedülálló volt, hiszen a város az Amerikai Egyesült Államok legnagyobb buszhálózatával dicsekedhetett. Szintén beszédes adat, hogy a 75.000 lélekszámú város elektromos áramfogyasztása nagyobb volt, mint New York City-é…

A II. világháború után két évvel a kormány és a hadsereg levette a kezét az atomvárosról, és a területet civil használatra bocsátotta. Az X-10 reaktort 1966-ban történelmi és tudományos mérföldkőnek nyilvánították, majd megalakult az Amerikai Tudományos és Energetikai Múzeum, amely vezetett túrákra viszi a látogatókat a reaktorba és az irányítóterembe. A legendás K-25 urándúsítót csak 2012-ben bontották le, míg az Y-12 nevű létesítményben a mai napig nukleáris fegyvereket gyártanak és tárolnak. Mivel az amerikai kormány még most is az egyik legnagyobb munkaadó a környéken, nem csoda, hogy az Oak Ridge Nemzeti Laboratórium most arról nevezetes, hogy 2012. novembere óta ott található a világ egyik leggyorsabb szuperszámítógépe.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez