Hozzáteszi, hogy tavaly a két ország kereskedelme meghaladta a 170 milliárd dollárt, vagyis Németország messze a legfontosabb partnere Kínának az Európai Unió államai közül.
Merkel kancellár csütörtökön érkezett a kínai fővárosba, ahol máris előadást tartott a Társadalomtudományi Akadémián. Két fő témát érintett: az euro helyzetét és Iránt. Az euróval kapcsolatban a német kancellár hangsúlyozta, hogy Európa erősebb lett az euróval. Gyorsan hozzátette, hogy a jövőben csakis az az ország kaphat támogatást az európai pénzalapokból, amely aláírta és be is tartja a stabilitási paktumot.
Iránról szólva fontosnak tartotta megemlíteni, hogy:” a nemzetközi közösségnek egyhangúan kell kifejeznie a véleményét Irán nukleáris terveivel kapcsolatban az ENSZ Biztonsági Tanácsában.” Kína mindeddig nem csatlakozott semmiféle embargóhoz, pedig erre mind az Egyesült Államok mind pedig az Európai Unió felszólította. Kína az iráni olaj egyik legfőbb vásárlója. Kína jövendő első embere, Hszi Csinping épp Washingtonban tárgyal, és ott szintén szerepel a napirenden az Irán-ellenes olajembargó ügye.
Merkel német kancellár három napot tölt Kínában és ezalatt szeretne újabb lendületet adni a német- kínai gazdasági kapcsolatoknak.”A globális verseny keményebb lett az elmúlt években és ehhez Európának alkalmazkodnia kell!”- hangsúlyozta Angela Merkel Pekingben. A német kancellár azt is elmondta, hogy teljesen felesleges a nagy hitelminősítő intézeteket sértegetni, inkább javítani kell a teljesítményen! Németország megőrizte csúcsminősítését, miközben az Egyesült Államokat, Franciaországot és sok európai országot alaposan leminősítettek az elmúlt hónapokban az egész világon. Európában sokan reménykedtek abban, hogy Kína az adósságválság idején a segítségükre siet, de homályos ígéreteken kívül eddig mást nem kaptak a világ második számú gazdasági nagyhatalmától, amelynek a devizakészletei jelenleg a legnagyobbak a világon.
(Visited 1 times, 1 visits today)