A két túsz kiszabadult- erről számolt be szűkszavúan az Új Kína hírügynökség, amely persze nem idézőjelben használta az emberrabló és a terrorista kifejezéseket. De Kínában a rendszer ellenfelei könnyen megkaphatják az ilyen jelzőket a nemzetiségi területeken.
Maga a hivatalos hírügynökség is utal arra, hogy nem messze a mostani túszdrámától, Hotan városában a nyáron véres összetűzés volt, amikor botokkal, késekkel és Molotov koktélokkal felfegyverzett ujgur ” terroristák” rátámadtak egy rendőrőrszobára. Akkor 18 ember halt meg, 14 ” terrorista” és négy civil. Rendőri áldozatokról nem számoltak be. A zavargás miatt letartóztattak néhány ” terroristát ” és közülük négyet szeptemberben halálra ítéltek, a többiek eltűntek a lágerek mélyén.
Hszincsiang Ujgur tartományban az elmúlt három évben folyamatosan nő a feszültség amiatt, hogy Kasgar városában a kínai hatóságok felszámolják az ősi muzulmán negyedet, amelyet a helyi lakosság a történelmi ujgur örökség részének tekint. A tartományban a Kínai Népköztársaság kikiáltásakor még elsöprő többségben muzulmán vallású ujgurok éltek, ám
azóta a nagy bevándorlás miatt kínai lett a többség. A nagyvárosokban ez teljesen egyértelmű, vidéken viszont, – mint azon a távoli hegyvidéken, ahol a mostani véres incidens történt- még az őslakosság van többségben. Ezekre a területekre megerősített fegyveres karhatalmi osztagokat vezényeltek Pekingből. A kínai hatóságok azt állítják, hogy az ujgur ellenállók kapcsolatban állnak az Al Kaidával, de ezt idáig nem sikerült egyértelműen bizonyítani. Peking azért lép fel ilyen brutálisan mindenfajta helyi kisebbségi törekvéssel szemben, mert attól tart, hogy a nemzeti és a vallási ellenállás összekapcsolása olyan helyzetet eredményezhet, mint amilyen Oroszország kaukázusi területein kialakult, ahol a stabilitás hiánya a gazdasági fejlődés egyik legfőbb akadálya.
(Visited 1 times, 1 visits today)