„Tibetben a helyzet szinte reménytelen. A nemzetközi közösség nagyobb figyelme viszont pozitív hatással járna. Ezért kérni kellene a kínai hatóságokat, hogy engedjék be Tibetbe az Európai Unió tényfeltáró küldöttségét – üzente a Dalai Lama Catherine Ashtonnak. Mindez nem egy formális diplomáciai jegyzékben jutott el az Unió külügyi főképviselőjéhez. A Prágában tartózkodó Dalai Lama az Euobserver című befolyásos brüsszeli hírportálnak nyilatkozott, tehát a sajtón keresztül üzent Ashtonnak. „Kína, legyen bármilyen hatalmas és befolyásos, a mai világ része és ebben a világban a fő trend a demokrácia és a szabadság felé történő mozgás. Ezt példázza az arab tavasz is.
Kína tehát nem vonhatja ki magát a fő folyamatok alól, ráadásul a pekingi vezetésnek nagyon fontos, hogy milyen kép alakul ki róla a világban” -olvasható a Dalai Lama-val készült interjúban. Amely épp akkor jelent meg, amikor Brüsszelben tárgyalt a kínai kormány egyik tagja. De Csu Vei-kun nemzetközi gazdasági ügyekért felelős államtitkár mindenben elutasítóan reagált. Szerinte Kína szuverén ország és tökéletesen tudja kezelni a saját ügyeit, beleértve a tibeti helyzetet. Ahol, a negatív fejleményekért, például a látványos önégetéses tiltakozó akciókért, kizárólag a Dalai Lama és a mögötte álló körök felelősek, mondta a kínai illetékes. Szerinte ezt az is bizonyítja, hogy egy hong kongi lapban az önégetésre bujtogató írást publikált egy a Dalai Lama mögött álló csoport. Az Euobserver munkatársa kért egy másolatot erről a cikkről, de Kína brüsszeli képviseletén azt a választ kapta, hogy ezt nehéz „az internetre feltenni.”
Az EU külügyi főképviselője egyébként korábban már kezdeményezett tényfeltáró látogatást Tibetben, de az erre irányuló kérést a kínai hatóságok visszautasították. (Euobserver)