Kína, Peking – Súlyos árat kellett fizetni a 30 éven át alkalmazott, „először fejlődünk és csak utána törődünk a környezettel” modellért Kínában.
Kínában sok százezer ember idő előtti halálával, milliók súlyos légúti megbetegedésével kellett fizetni a környezetvédelmet figyelmen kívül hagyó fejlesztési modellért. Az ENSZ környezetvédelmi ügynökségének jelentése megállapítja, hogy az utóbbi három évtizedben Kína elhanyagolta az ökológiai szempontokat. De a világszervezet programvezetője, Achim Steiner ugyanakkor megdicsérte a jelenlegi kormányt, amely érzékelve a vészjeleket, alapvető változásra készül. És nemcsak elméletben alakul az új fejlesztési program, hanem komoly beruházásokra is hajlandó Kína. Már tavaly 49 milliárd dollárt fordított zöld programokra és ezzel az összeggel máris világelső a környezetvédelmet szolgáló beruházások terén. Persze csak abszolút mértékben, mert egy főre vetítve Kína még messze van a fejlettebb országoktól. De csökkenhet a különbség, mert a pekingi kormány a zöld a fenntarthatóságra szánt kiadásokat növelni fogja.
Amikor Achim Steiner az ENSZ környezetvédelmi programigazgatója értékelte a kínai erőfeszítéseket, éppen sűrű szmog telepedett a kínai fővárosra. A hivatalos közlés csak enyhe szennyezettséget említett. De a pekingi amerikai nagykövetség mérőállomása, amely finomabb műszerekkel van felszerelve, mint a kínai ellenőrző pontok, az egészségre káros szennyezettséget jelzett. Tehát jócskán van tennivaló. Az ENSZ jelentésében egyébként az is benne van, hogy világméretekben a globális GDP minimum 2 százalékát kellene zöld programokra fordítani, hogy hosszabb távon kialakítható legyen egy környezet kímélő, fenntartható fejlődési modell.(BBC)
(Visited 1 times, 1 visits today)