A militánsok kormányzati épületeket, pénzügyi intézményeket és fegyverraktárakat kerítettek a kezükre, ami nagymérékben elősegítheti további megerősödésüket a Nouri al Maliki miniszterelnök hatalma ellen indított háborújukban. Tikritben, Szaddam Huszein szülővárosában és egyben Szalaheddin tartomány székhelyén a militánsok elfoglaltak egy helyi börtönt is, és több száz elítéltet engedtek ki. Tikrit nagyjából félúton fekszik Moszul és Bagdad között.
“Az egész város a militánsok kezén van” – idézte az iraki hadsereg egyik ezredesét az AFP francia hírügynökség. Egy rendőrtiszt arról számolt be, hogy a dzsihádisták északról, nyugatról és délről egyaránt támadták Tikritet.
Moszulban tegnap 48 törököt raboltak el a konzulátusukról, köztük a főkonzult, három gyereket, és a török különleges erők több tagját – közölte az ankarai kormányfői hivatal.
Az Egyesült Államok aggodalmát fejezte ki a “komoly helyzet” miatt. Az ISIL nem csak Irak, hanem az egész térség biztonságát veszélyezteti – mondta a washingtoni külügyi szóvivő. Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár arra szólította fel az országokat, hogy egyesítsék erőiket a fenyegetéssel szemben. Az Arab-Brit Megértés Tanácsának elnöke, Chris Doyle azt mondta a BBC-nek: létfontosságú, hogy a vezető nemzetközi hatalmak együttműködjenek térségbeli partnereikkel annak érdekében, hogy ez a mindenre kiterjedő háború ne erősödjék tovább. A mostani iraki események szerinte az elmúlt években elkövetett iraki, regionális és nemzetközi hibák és mulasztások termékei.
Nouzad Hadi, az iraki kurd város, Abril polgármestere Maliki kormányát hibáztatja Ninive tartomány és Moszul elestéért. A dubaji Haddath televíziónak azt mondta: az iraki fegyveres erők “jól felszereltek, a legmodernebb amerikai fegyvereik vannak, Maliki biztonságpolitikája vezetett ehhez a kudarchoz”. Ami igazi tragédia – tette hozzá. A már idézett Doyle úgy véli: olyan politikai megközelítésre lenne szükség Irakban, amely nem idegeníti el a szunnita közösséget.
Tavaly októberben, Maliki washingtoni látogatása előtt hat befolyásos amerikai szenátor Obama elnöknek írt levelében azzal vádolta az iraki miniszterelnököt, hogy felekezeti politikát folytat, kiközösíti a szunnitákat+. Arra figyelmeztettek, hogy az iraki biztonsági helyzet drámaian romlott az utóbbi két évben, és az al-Kaida bosszút készül állni ezért. És hozzátették: sajnálatos módon Maliki rossz politizálása hozzájárul az új erőszakhullámhoz.