Mert a szülők figyelmetlenné váltak, méghozzá az okostelefon miatt – állítja Craig Paulsson. A közgazdász megvizsgálta az öt év alatti gyerekbalesetek összefüggéseit az okostelefon elterjedésével az Egyesült Államokban. Az elemzés a 2005 és 2012 közötti időszakra vonatkozik, vagyis arra, amikor szinte minden középosztálybeli családban minden felnőttnek saját okostelefonja lett.
De csakugyan emiatt nőtt volna meg a gyerekbalesetek száma az amerikai otthonokban? Igen – állítja a szerző. Megnézte ugyanis, hogy mi a helyzet az iskolákban és az óvodákban, ahol a gyerekek nem szülői felügyelet alatt vannak. Mit tapasztalt? Azt, hogy ott nem növekedett a gyerekbalesetek száma. A tanárok ugyanis munkaidőben nem használhatják az okostelefont, mely elvonja a figyelmüket. Nem így a szülők otthon! Különösen riasztó, hogy aggasztóan megnőtt a két év alatti gyerekek otthoni baleseteinek a száma az USA-ban. Az ilyen kicsik igénylik a legnagyobb szülői figyelmet, őket veszélyezteti a legjobban az okostelefon.
A szerző másik bizonyítéka az, hogy megvizsgálta az okostelefonok elterjedését: a hatalmas területű országban csak fokozatosan vezették be a 3G telefonokat. A korreláció itt világos: ahol feltűnt az okostelefon, ott megnőtt az otthoni gyerekbalesetek száma. Mindez persze még nem tudományos bizonyíték, csak egy közgazdász kutató állítása, de jól mutatja, hogy az okostelefon olyan életformaváltást idéz elő Amerikában is, melyre a családok nincsenek felkészülve, és sokszor épp az öt évesnél fiatalabb gyerekek isszák meg ennek a levét.
Kép: Europress Getty Images