Japán fotóművész kiállítása a Lubavics-Szatmár közösségről New Yorkban

A rebe, Schneerson rabbi kérte fel személyesen a törékeny japán asszonyt arra, hogy képekben örökítse meg a brooklyni zsidók életét. A kelet-európai zsidó közösség sok tagját egy japán diplomata mentette meg a holokauszt idején. Kiállítás nyílt New Yorkban Chie Nishio képeiből, mely a Lubavics-Szatmár közösség életét mutatja be Brooklynban.

A Litvániában szolgáló japán diplomata több mint tízezer zsidónak szerzett úti okmányokat a holokauszt idején. Egyik volt közülük Mr. Goldman, akit a japán fotós megkeresett: szeretné dokumentálni a Lubavics-Szatmár közösség életét New Yorkban. De hogy került a japán fotóművésznő Amerikába, és miért épp e zsidó közösség érdekelte? A ma 86 éves fotóművésznő a háború utáni szegénységben nőtt fel Japánban. Kezdetben teát főzött egy irodában. Később szedett csak össze annyi pénzt, hogy elvégezzen egy kétéves fotós iskolát Japánban. Fotóriporter lett, aki bejárta a világot: egyik nagy élménye volt a Kínai Kulturális Forradalom/1966-76/. A másik Amerika. Itt férjhez ment egy James Trager nevezetű újságíróhoz. Aki ugyan ateista volt, de a híres rabbi, Abraham Trager leszármazottja.

Így kezdődött a kapcsolat a japán fotóművésznő és a Lubavics-Szatmár zsidó közösség között 26 éve. Menachem Mendel Schneerson rabbi 1994-ben meghalt, de nem vonta vissza a megbízatást. A japán fotóművésznő tovább dolgozott. Ezekből a képekből nyílt kiállítás Brooklynban, ahol a Kelet-Európában létrejött Lubavics-Szatmár zsidó közösség élete megelevenedik egy japán fotóművésznő művei nyomán.

Forrás: Europress/AFP

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez