Ez a fajta hadviselés alapjaiban változtatja meg azt, ahogyan eddig tekintettünk egy háborúra. A kormány álláspontja, vagyis hogy nem küld amerikai katonákat a helyszínre, meglehetősen nehezen egyeztethető össze azzal, amit még korábban nyilatkozott Obama: meg kell semmisíteni az ISIS-t. Itt van tehát egy háború, amit meg kell nyerni a távolból. Részben távirányítású drónok segítségével. Ami ugyan kíméli a katonákat, de nehezíti a döntéseket.. A szerkezetek távirányító pilóták ugyanis saját bevallásuk szerint sincsenek tisztában azzal, hogy most akkor hadban állnak-e az Iszlám Állammal vagy sem.
Egy pilóta, akinek neve elhallgatását kérte a Légierő, elmondta, sokkal jobban örülne, ha kiküldenék a helyszínre. Számára összeegyeztethetetlen az, hogy egyik pillanatban még akciókat hajt végre Szíria felett, majd utána már indul is kislányáért az iskolába. “Amikor küldetésen vagyunk, egyetlen dolgom van. Nem kell aggódni a “való élet” problémáin” – mondta.
A drónokat korábban a szárazföldi egységek támogatására vagy megelőző légicsapásokra használták. Ennek az volt az előnye, hogy a földön lévő katonák tisztában voltak a helyzettel, így tudtak információval szolgálni a repülőket vezető pilótáknak. Most, hogy szinte teljesen egyedül vannak, a drónok pilótái sokszor végtelenül kevés információ birtokában hoznak meg nehéz döntéseket. Így pedig nem lehet háborút nyerni. A kérdés csak az, hogy végül melyik ígéretet szegi meg a kormány.
Kép: Europress Getty Images