A Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) szerint azokban a dokumentumokban, amelyhez az újság hozzájutott, az áll, hogy a 80-as években kubai börtönökben is dolgoztak az elítéltek az IKEA bútorainak gyártásán. Ez a vád az NDK-val kapcsolatban már korábban is felmerült, hiszen egykori kelet-német rabok az áruházban felismerték azokat a jelenleg is az árukészlet részét képező bútorokat, amelyeket a börtönben ők maguk készítettek. Természetesen akkor nem tudták, hogy ki volt a megrendelő.
Az NDK-s dokumentumokból derült ki, hogy egyes gyártásokat kubai foglyokkal végeztették, és erről 1987-ben írtak alá megállapodást a kubai elit számára kerti bútorokat készítő cég vezetőjével, Enrique Sánchezzel. A Berlinben aláírt szerződés alapján 10 ezer darab különböző külsejű gyermekasztal gyártásáról és 35 ezer kubai börtönökbe való étkezdei asztalról állapodtak meg. Egy évvel később azonban némi gondot okozott, hogy a kubaiak nem tudták időben teljesíteni a megrendelést, mert az áru egy része – fotelok – nagyon rossz minőségben készült el és újra kellett gyártatni.
Az IKEA szóvivője ezekkel a vádakkal kapcsolatban annyit mondott, hogy semmit sem tud a Kubában gyártott bútorokról. A bútoráruháznak már az is elég sok volt, hogy az NDK-s politikai foglyok részt vettek a termelésben a börtönökben és ezt a vádat nem sikerült elhárítani: az IKEA maga is vizsgálatot kezdett a STASI dokumentumai között.
A vád súlyos, mert ha mindez beigazolódik, az IKEA eddigi büszkesége – innovatív és igazságos volta – komoly csorbát szenved. Korábban – évekkel ezelőtt – már indult eljárás a cég ellen, mert egyes nemzetközi NGO-k szerint kisgyermekek által gyártott szőnyegeket árulnak a boltjaikban. (BBC)