Kuba már megterített a kubai-amerikai tárgyalásokhoz – mondta Raúl Castro

Havanna, Kuba – Kuba ,,már megterítette az asztalt” az Egyesült Államokkal való párbeszédhez, de csak azonos alapokon, az egyenjogúság elvét tiszteletben tartva hajlandó erre.

Kuba nemzeti ünnepén Raúl Castro Guantánamo tartományba látogatott, és ott mondott ünnepi beszédet. Idén volt 59 éve, hogy a kubai forradalom első katonai támadására sor került Santiago de Cubában. Ez volt a nyitánya a hat évvel később győzedelmeskedő Castro-féle forradalomnak. 

A kubai elnök hangsúlyozta, hogy az ország legfontosabb feladata a termelés és a termelékenység fokozása. Amíg ez meg nem történik, nem lehet emelni a béreket – figyelmeztetett. Az ünnepségen megemlékeztek a kubai forradalom kezdetét jelző eseményről, a Moncada laktanya 1953-as sikertelen ostromáról. A hivatalos beszédet José Ramón Machado Ventura alelnök tartotta, Raúl Castro csak utána lépett a mikrofonhoz, és tőle szokatlan módon, jegyzetek nélkül, időnként viccelődve szólt a hallgatósághoz.

“Az asztal terítve van. Már megmondtuk nekik diplomáciai vonalon. Ha tárgyalni akarnak, tárgyalunk, de csak egyenlő feltételek között, mert nem vagyunk gyarmat, nem vagyunk senkinek alávetve. Ugyanezeket a témákat az Egyesült Államokról is megvitatjuk, és akkor egálban leszünk. Megbeszélünk mindent, amit akarnak Kubáról és az Egyesült Államokról és nyugat-európai szövetségeseiről” – mondta Raúl Castro a sziget keleti végében lévő Guantánamo városban tartott ünnepségen.

Reagálásában az amerikai külügyminisztérium megismételte többször hangoztatott álláspontját, miszerint az Egyesült Államok kész párbeszédet kezdeni Kubával, de a kubai kormánynak előbb több lépést meg kell tennie, kezdve az alapvető jogok tiszteletben tartásával.

 Mike Hammer amerikai külügyi szóvivő közölte, hogy az amerikai kormány kész új kapcsolatokat kiépíteni Kubával. A párbeszéd megkönnyítésének érdekében azonban a kubai kormánynak lehetővé kell tennie a szólásszabadság érvényesülését, fel kell hagynia a másként gondolkodók zaklatásával, szabadon kell engednie a politikai foglyokat, emellett humanitárius okok miatt szabadlábra kell helyeznie a kémkedés vádjával 15 évre elítélt Alan Gross amerikai állampolgárt.

Raúl Castro elítélően szólt a belső ellenzékről, csoportocskáknak nevezve a szervezeteiket. Szerinte szeretnék Kubában megvetni az alapját annak, hogy “egy nap ott is az történjék, mint Líbiában, vagy amire Szíriában törekszenek”.

Machado Ventura egyebek között a közeli amerikai haditengerészeti támaszpontról is beszélt, és kijelentette, hogy Kuba soha nem fog lemondani erről a területről, amelyet 1903-ban vett bérbe az Egyesült Államok egy szerződés alapján. Ez volt az első amerikai katonai bázis külföldön. A bérletet csak kölcsönös egyetértés alapján lehet felmondani.(BBC/MTI)

 

 

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez