Kuba nemzeti ünnepén Raúl Castro Guantánamo tartományba látogatott, és ott mondott ünnepi beszédet. Idén volt 59 éve, hogy a kubai forradalom első katonai támadására sor került Santiago de Cubában. Ez volt a nyitánya a hat évvel később győzedelmeskedő Castro-féle forradalomnak.
A kubai elnök hangsúlyozta, hogy az ország legfontosabb feladata a termelés és a termelékenység fokozása. Amíg ez meg nem történik, nem lehet emelni a béreket – figyelmeztetett. Az ünnepségen megemlékeztek a kubai forradalom kezdetét jelző eseményről, a Moncada laktanya 1953-as sikertelen ostromáról. A hivatalos beszédet José Ramón Machado Ventura alelnök tartotta, Raúl Castro csak utána lépett a mikrofonhoz, és tőle szokatlan módon, jegyzetek nélkül, időnként viccelődve szólt a hallgatósághoz.
“Az asztal terítve van. Már megmondtuk nekik diplomáciai vonalon. Ha tárgyalni akarnak, tárgyalunk, de csak egyenlő feltételek között, mert nem vagyunk gyarmat, nem vagyunk senkinek alávetve. Ugyanezeket a témákat az Egyesült Államokról is megvitatjuk, és akkor egálban leszünk. Megbeszélünk mindent, amit akarnak Kubáról és az Egyesült Államokról és nyugat-európai szövetségeseiről” – mondta Raúl Castro a sziget keleti végében lévő Guantánamo városban tartott ünnepségen.
Reagálásában az amerikai külügyminisztérium megismételte többször hangoztatott álláspontját, miszerint az Egyesült Államok kész párbeszédet kezdeni Kubával, de a kubai kormánynak előbb több lépést meg kell tennie, kezdve az alapvető jogok tiszteletben tartásával.
Mike Hammer amerikai külügyi szóvivő közölte, hogy az amerikai kormány kész új kapcsolatokat kiépíteni Kubával. A párbeszéd megkönnyítésének érdekében azonban a kubai kormánynak lehetővé kell tennie a szólásszabadság érvényesülését, fel kell hagynia a másként gondolkodók zaklatásával, szabadon kell engednie a politikai foglyokat, emellett humanitárius okok miatt szabadlábra kell helyeznie a kémkedés vádjával 15 évre elítélt Alan Gross amerikai állampolgárt.
Raúl Castro elítélően szólt a belső ellenzékről, csoportocskáknak nevezve a szervezeteiket. Szerinte szeretnék Kubában megvetni az alapját annak, hogy “egy nap ott is az történjék, mint Líbiában, vagy amire Szíriában törekszenek”.
Machado Ventura egyebek között a közeli amerikai haditengerészeti támaszpontról is beszélt, és kijelentette, hogy Kuba soha nem fog lemondani erről a területről, amelyet 1903-ban vett bérbe az Egyesült Államok egy szerződés alapján. Ez volt az első amerikai katonai bázis külföldön. A bérletet csak kölcsönös egyetértés alapján lehet felmondani.(BBC/MTI)