A boltot Tabaré Vázquez, az újonnan megválasztott államfő terminusa alatt indítja Uruguay, és a jelek szerint, az első állami szüret termése, többszöri halogatás után, majd csak novemberben kerül a patikákba.
A korábbi hírekkel ellentétben, a beígért decemberi és januári dátumok helyett, az uruguayi Nemzeti Drogjunta (JND) főtitkára, Julio Calzada szerint legkorábban novemberben gyújthatnak állami spanglira a regisztrált fogyasztók.
A késés abból adódig, hogy a kormány még nem adta ki az állami marihuána termelésére jogosító engedélyeket, így a növény növekedési ciklusával és a késztermék szárítási, valamint érlelési idejével számolva még jó néhány hónapba telik, mire az uruguayi patikák hozzájutnak majd a marihuánához.
A törvényi szabályozás szerint Uruguayban grammonként maximum 15%-os tetrahidro cannabinol tartalmú marihuánát lehet majd termelni. A növényben található egyéb 66 pszihoaktív anyag, mint például a canabidiol (CBD) vagy a cannabinol (CNB), százalékos arányát általában nem mérik. Összehasonlításképpen, egy átlagos növény THC-tartalma 10%-körül alakul, míg fajtától függően, egy különösen potens variáció akár a 25%, sőt 30%-ot is elérheti.
Az uruguayi nemzeti füvet a tervek szerint 2-6 magántermelő állíthatja elő, szigorúan ellenőrzött állami földeken, és a számítások szerint az országos keresletet mintegy 10 hektáros termőterület elégítheti majd ki. Az engedélyeket a Cannabis Szabályozó és Ellenőrző Intézet (IRCCA) adja ki, és ez a szervezet felelős a regisztrált fogyasztók nyilvántartásáért is.
Ez utóbbi jegyzék nem kis vitát kavart a jogi szabályozás megalkotásakor, ugyanis sokan nem szívesen bízzák az államra, hogy nyilvántartást vezessen marihuána-fogyasztási szokásaikról. A kritikákra reagálva az IRCCA arról biztosította a közvéleményt, hogy szigorúan titkosan kezeli majd az idevágó adatokat.
Mercedes Ponce de León, az ExpoCannabis szóvivője az uruguayi El Observadornak nyilatkozva elmondta, hogy az országban minden bizonnyal döntően „indica” génállományú növényeket termelnek majd, amelyek rövidebb vegetatív és virágzási periódusuk, illetve magas terméshozamuk miatt jobban megfelelnek az állami piac igényeinek.
„Jó esetben két-három hónapra van szükség a növény éréséhez, egy valóban élvezhető virágzat száradási ideje pedig minimum egy hónap” – részletezte a késlekedés okát de León.
90 nappal Vázquez beiktatása előtt, tehát még továbbra sem világos, hogy mely cégek termelhetik majd a patikákba kerülő cannabiszt.
Uruguay régi-új elnöke, Tabaré Vázquez egyébként megkérdőjelezte a marihuána patikákban való árusítását, azonban azt is kifejtette, hogy amennyiben a törvény ezt előírja, kormánya tartja magát a szabályok betartásához.
Vázquez azt is elmondta, hogy az uruguayi kormány folyamatosan ellenőrzi és vizsgálja majd a marihuána legalizációjának társadalmi hatásait, és amennyiben negatív tapasztalatokat szerez a mostani rendszerrel, szigorúan szakmai kritériumok alapján igazít a szabályozáson. (Fotó:AFP)