A Karib-tenger mélye adhat választ a földönkívüli élet rejtélyére

A NASA tudósai a Karib-tenger mélyének egyedülálló ökoszisztémáját kutatják, hogy válaszokat kapjanak arra, hogy vajon létezhet-e élet a világegyetem olyan távoli bolygóin, mint például a Jupiter Európa nevű holdján, amelyen a tudomány mai állása szerint egy földalatti óceán található.

A szakértők szerint, a Kajmán-szigetek közelében található egyik mélytengeri árokban virágzó ökoszisztéma vizsgálata válaszokat adhat arra a kérdésre, hogy vajon létezhet-e élet a Jupiter körül keringő Európa holdon, amelyen egy felszín alatti óceán lapul – derül ki a Jet Propulsion Laboratory (JPL) írásából.

“A Föld történetének két harmadában csak mikróbás formában létezett élet a bolygón” – mondja Max Coleman, a JPL kutatója, aki szerint az Európa holdon adódnak a legkedvezőbb körülmények a primitív létformák kialakusához.

Coleman teóriáját azzal támasztja alá, hogy az óceán kietlen fenekét vizsgálva egy-egy, a föld mélyéről feltörő meleg vizű forrás torkolatánál virágzó élőhelyekre bukkantak, ahol különböző apró rákok, a tenger alatti gejzírek mentén, a sziklákhoz tapadt baktériumok által termelt szerves anyagokkal táplálkoznak.

A szóban forgó baktériumok akár 400 Celsius fokos hőmérsékletet is elviselnek, és napfény híján a szerves vegyületek kialakulásában fontos szerepet betöltő kénhidrogénből nyernek energiát.

“Az, hogy az Európán valóban létezik-e élet, elsősorban attól függ, hogy mekkora energiák szabadulnak fel a víz alatti forrásokból” – összegezte a kutatás fő irányvonalát Emma Versteegh, a JPL kutatója.

Fotó: Wikimedia Commons

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez