A maja és azték dísztárgyak és más emlékek többsége – mint a mexikóiak jelezték – illegális úton került az Egyesült Államokba és sok közülük hamisítvány volt. A két ország között létrejött korábban egy megállapodás, hogy az egymás területén előkerülő kulturális kincseket, amelyek nagy valószínűséggel illegális csempészet útján kerültek az országba, minden külön eljárás nélkül kölcsönösen visszaszolgáltatják.
Ez elsősorban Mexikó esetében fontos, hiszen a területén lévő ősi indián kultúrák tárgyi emlékei esnek gyakran csempészk áldozatául, és kerülnek ki az országból. A mostani árverésen is sok olyan tárgy került kalapács alá, amely a mexikói állam kulturális kincseihez tartozik és nem tisztázott, hogyan érkeztek a szomszédos országba.
Bár az amerikai műkereskedő ház tagadja, hogy ilyen értelmű értesítést kapott volna Mexikótól, a New York-i mexikói konzutátus állítja: értesítette őket arról, hogy a mexikói nemzeti archeológiai kincsek elárverezése ellentétes a hatályos megállapodásokkal.
A 155 edény, szobor, kerámia váza és más ősi indián kincsek iránt hatalmas érdeklődés volt New Yorkban, és a tárgyak jelentős része messze a remélt ár felett cserélt gazdát. Mint a Bonhams képviselője elmondta, részükről törvényesen jártak el, és minden tárgy eredetét alaposan kivizsgálták – ezért viszautasítják a mexikói kormány vádjait. Mexikó bírósághoz fordul az ügyben.