Voto Latino: 25 millió latint várnak az urnákhoz az USA-ban

Az elemzők szerint kulcsfontosságú lehet az ország legnépesebb kisebbségnek részvétele az USA-ban kedden esedékes időközi törvényhozási választásokon. A Pew Intézet felmérése szerint 25 millió szavazásra jogosult spanyol-amerikai állampolgárt várnak az urnákhoz.

Történelmi rekordot dönthet a latin-amerikai származású lakosság részvétele a november 4-én esedékes időközi törvényhozási választáson az USA-ban. A Pew Intézet adatai szerint kedden 25 millió szavazásra jogosult latint várnak az urnákhoz az Egyesült Államokban. Az előrejelzések szerint ténylegesen csak mintegy 7,8 millió latin szavaz majd, ez az arány azonban még így is kedvező tendenciát mutat, ha figyelembe vesszük, hogy 2010-ben a latinók alig 17,8%-a vett részt a voksoláson. A mostani részvételi adatokat egyszerű, prózai okok is befolyásolják, ugyanis a keddi szavazásra munkanapon kerül majd sor, ami némileg megnehezíti az állampolgári jogaikkal élni kívánó latinok dolgát.

A szakértők arra is rámutattak, hogy mivel egy sor olyan szavazókör is a dolgozók rendelkezésére áll, amelyekben előzetesen is leadhatják voksukat, a törvényhozási választások hozhatnak meglepetéseket, amennyiben komolyan mozgósít majd az egyharmadában apolitikus fiatalokból álló latin szavazók tábora. Jelenleg a hispán kisebbséghez tartozó szavazók mintegy fele Kaliforniában és Texasban él, ám számuk egyre növekszik Arizonában, Floridában és Coloradóban is. A választási előrejelzések szerint a republikánusok megerősítik majd hatalmukat a képviselőházban és a szenátusi többséget is magukhoz ragadhatják – mindezen folyamatokba azonban a latin szavazók tényleges beleszólása csak korlátozott marad.

Más a helyzet azonban Floridában és Coloradóban, ahol a latinok meghatározó politikai erőt képviselnek. Floridában a választok 18,3% hispán származású így, szavazataik döntően befolyásolhatják majd a helyi kormányzat összetételét. A nagy kérdés az, hogy milyen részvételi arányokat tud majd felmutatni a latino közösség. Számos, kifejezetten a latin közösség politikai szerepvállalását kutató intézet szerint, a hispánók társadalmi integrációjuk egyik katalizátorát éppen politikai hatalmuk növelésében találhatják meg.  Az biztos, hogy 2010 fordulópont volt a latino közösség politikai reprezentációjában: Susana Martínez győzelmével az ország első hispán származású kormányzója lett Új-Mexikóban, míg Brian Sandoval személyében Nevadában először került latin kormányzó az állam élére. Idén mindkettőjük jó eséllyel tekinthet újraválasztása elé. Ami az USA törvényhozásának alsóházát illeti, 28-ról akár 32-re is emelkedhet a latin származású képviselők által betöltött mandátumok száma.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez