A Guayaquil városában összeült alkotmánybírák döntésének értelmében az ország törvényhozása parlamenti vitára bocsáthatja a perui legfelsőbb norma módosítását célzó jogszabályt, amelynek értelmében korlátlanul újraválaszthatók lennének a népszavazás keretében választott köztisztviselők, így az államfő is.
A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy az alkotmánymódosításra népszavazás nélkül kerülhetne sor, amit a kormánypárti, Alianza PAIS többségű parlament minden bizonnyal elfogad majd, tehát a 2007 óta hatalmon lévő jelenlegi államfő, Rafeal Correa mandátuma lejárta után, 2017-ben ismét indulhatna az elnöki székért.
Az alkotmánybíróság döntését keményen kritizálta Guillermo Lasso ellenzéki politikus, aki szerint a lépéssel a “Halottak napján az ecuadori demokrácia utolsó pillére is a sírba szállt”.
A jelenlegi menetrend szerint a parlamentnek egy év áll rendelkezésére, hogy két plenáris ülés keretében elfogadja az elnök korlátlan újraválaszthatóságát normába foglaló törvénytervezetet.
Néhány héttel ezelőtt maga Correa is az alkotmánymódosítás referendumra bocsátása mellett foglalt állást, azonban legutóbbi nyilatkozatában úgy fogalmazott, hogy a kérdést az ellenzék “túlpolitizálta”, és hangsúlyozta, hogy nem tart egy esetleges népszavazás eredményétől. Erre egyébként szerinte a következő elnökválasztás kitűnő alkalmat biztosít.
Az közgazdasági tanulmányait Belgiumban végző Rafael Correa 2005-től Alfredo Palacio kormányában volt gazdasági miniszter, majd 2006-os választási győzelmét követően 2007-től ülhetett Ecuador államfői székébe. 2009-ben az előrehozott választások megnyerésével biztosította második mandátumát, majd 2013-ban 57,17%-os eredménnyel újraválasztották. Ez a terminusa 2017-ben ér majd véget.