Október óta kutatják három mexikói település – Iguala, Cocula és Guerrero – környékén a névtelen illegális tömegsírokat abban a reményben, hogy valamilyen adathoz jutnak a szeptember 23 óta eltűnt diákokról. A világszerte elismert csoportot egy nagyon szomorú esemény, az Argentínában eltűntek, meggyilkoltak és névtelen sírokban eltemetettek azonosításának igénye hívta életre. Tevékenységük ma már messze túlmutat az argenin határokon, jelenleg a legtöbb munkát Mexikóban találják, de jártak már a volt Jugoszlávia területén is – vagyis mindenütt, ahol embereket nyelnek el jeltelen sírok.
Mexikóban már több éve akad munkájuk: részt vettek a Juarez városában eltűnt lányok és asszonyok keresésében, a Chuhuhuai gyilkosságok áldozatainak azonosításában és a San Fernando, valamint Tamaulipas tömegsírjainak feltárásában. Most Guerrero van a soron, a diákok utáni kutatás a legfontosabb feladatuk. Különösen az a mexikói kormány számára, amely nagyon sok bírálatot kapott az eset kezelése nyomán: még az Amnesty International is szervezetlennek és kaotikusnak nevezte a kormány vezette kutatásokat.
Civil szervezetek eközben azt jelentik, hogy a kutatások előtt gyakran gördítenek akadályokat a helyi hivatalos szervek és a feszültség odáig fokozódott a családtagok és a kormány között, hogy a hozzátartozók kijelentették: csak az argentin csoport munkájában bíznak.
A csoportban 11 ország szakemberei dogoznak, antropológusok, archeológusok, trvéynszéki orvosok, valamint a kriminalisztikában és a fegyverek terén járatos szakértők. Amikor feltárnak egy sírt, mintáat besznek és azt az Egyesült Államokba küldik tovább a virginiai laboratriumukba vizsgálatra. S miközben a vegyi elemzések folynak, ők interjúkat készítenek a helyszínen családtagokkal, szemtanúkkal, hogy a történtek társadalmi hátterét is megvilágítsák.
S a munka eredményessége egy nagy kérdés: pillanatnyilag nem világos, hogy mikor érnek el bármilyen eredményt, hiszen eddig már számtalan titkos sírt tártak fel, de a diákok nyomára nem akadtak.