Újvilági vetélkedés: argentin és chilei borok helytállása

A közel két évtizede megalakult Association of Australian Boutique Winemakers már tíz éve szervez borversenyt újvilági országok (Ausztrália, Dél-Afrika, Új-Zéland) részvételével, amelyre első alkalommal 2011-ben kapott meghívást Argentína és Chile, majd két évvel később az Egyesült Államok is. Azóta Six Nations Wine Challenge elnevezéssel rendezik meg és minden alkalommal Sydney-ben.

Az ausztrál szervezet a helyi kistermelőket fogja össze azzal a célkitűzéssel, hogy a nagyvállalatok által uralt borágazatban a kisebbség is „hallattassa hangját” és ennek révén marketing lehetőségei bővülhessenek. Ez utóbbit jól szolgálja ez az évente sorra kerülő nemzetközi borversenyük, amelyet különleges szabályok alapján tartanak meg. A bírálóbizottságban mind a hat országot egy-egy tag képviseli, aki maga választja ki hazájának azt a 100 borát, amelyek saját megítélése szerint jó eséllyel vehetik fel mind a 17 kategóriában a versenyt a többiekéivel. ( Ezúttal Argentína és Chile részéről a bírálók Fabricio Portelli, illetve Eduardo Brethauer voltak.) A három napon át tartó kóstolás eredményei alapján több díjat is kiosztanak, amelyek közül a legértékesebbek a kategóriánként a legmagasabb pontszámot elérő bornak odaítélésre kerülő Trófea és a másodiknak jutó Nagy Aranyérem. A Trófeát elnyert borokat újrakóstolják és annak alapján kihirdetik, hogy melyik lett a verseny legjobb fehér és vörös bora.

Noha a 600 bor nemrég befejeződött idei megmérettetésén a két legjobb Új-Zélandról és Dél-Afrikából került ki, illetve a legtöbb Trófea nyertese Új-Zéland lett, ez utóbbiból jutott egy, illetve kettő a két dél-amerikai országnak is. Argentína esetében a Gran Syrah/2011 (Finca Las Moras) vitte el a pálmát, Chile sikerét a Riesling Terrunyo Block 6/ 2013 (Concha y Toro) és a Carmenére Terrunyo Block 27/ 2011 (Concha y Toro) biztosította.

Az argentin Finca Las Moras szőlőterületei San Juan környékén találhatók, nagyságuk meghaladja az 1.100 hektárt. Ezeken főleg a Cabernet Sauvignon, Malbec, Syrah, Petit Verdot, Bonarda, illetve Sauvignon Blanc, Semillon, Chardonnay, Viognier fajtákat termesztik amelyekből összesen több mint két tucatnyi bort és 2 féle pezsgőt készítenek. Az éves bortermelés megközelíti a 100 ezer hektolitert, amely mennyiség egyharmadát exportálják. A most ebben a komoly elismerésben részesült boruk alapanyagát Tulum, Zonda és Pedernal völgyéből válogatták, majd feldolgozás után új francia hordókban 15 hónapig érlelték. (Argentínai bolti ára: 28 USD.)

A chilei Concha y Toro borászat, amely 1883-ban családi vállalkozásként alakult, ma már egy nagy befektetői csoport tulajdonában van. Chilei, argentínai és kaliforniai ültetvényeinek összterülete 12 ezer hektár feletti, amelynek terméséből 2013-ban 2,7 millió hektoliter bort állítottak elő. Ennek a mennyiségnek a bő kétharmadát külföldön adják el, amiből 650 millió USD bevételük származik. Ez a teljes chilei borexport volumenének 34%-át, értékének 31%-át teszi ki. Legnépszerűbb márkájuk a Casillero del Diablo, amelynek címkéjével tavaly 45 millió üveget értékesítettek a világ több mint száz országában. A Terrunyo termékcsalád borai Sauvignon Blanc, Riesling, valamint Carmenére, Cabernet Sauvignon, Syrah fajtákból készülnek, külön kijelölt parcellákról szüretelve. Az ezúttal díjnyertes Riesling és Carmenére borok termőhelyei: Los Boldos (Casablanca) és Pneumo (Cachapoal). Nemrégiben az előbbi a Wine Enthusiast, az utóbbi a Wine Advocate amerika szaklapoktól kapott 91, illetve 92 pontos értékelést. (Mindkettő chilei bolti ára: 35 USD.)6NWCh

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez