Öt ok, ami Marina Silva bukásához vezetett Brazíliában

 

Még szeptember elején is azt mutatták a brazil közvéleménykutatási adatok, hogy Marina Silva, az írástudatlan ültetvényi dolgozóból jólképzett elnökjelöltté vált  asszony lehet Brazília új elnöke.

Aztán hirtelen valami történt és még csak nem is a második, hanem egyenesen a harmadik helyen végzett az, akit már sokan az elnöki székben láttak. Mi történhetett, amely megváltoztatta az események menetét és az egyértelmű győztesnek tűnő Marinából harmadik helyezettet csinált.

Dilma Rousseff és Aécio Neves pártja direkt támadásba lendült

Az első ok, hogy Marina Silva nem saját programjával előzte meg társait, hanem azok programjának a tagadásával. Arra készült, hogy megtörtje a hagymányos két váltópárt uralmát: vagyis a PT/PSDB ellenfeleként mutatkozott be.

Dilma azzal vádolta meg, hogy a háttérben lényegében a ,,fehérek” és a konzervatívok jelöltje. Neves szerint pedig nem más, mint az egykori Brazil Munkáspárt (PT) tagjaként annak egy szárnya. Összességében az áldozat szerep, amit Marina Silva választott, gyengének és törékenynek bizonyult – ma ugye mindenki az erőre szavaz!

Kevés időt kapott a tévében

Az első kampányidőszakban Marina Silva mindössze két perces reklámidővel rendelkezett, Neves négy percet kapott, míg Dilma Rousseff 11 percig győzködhette a választókat. Most a második fordulóban ez másként lesz, mindenki 10 percet kap és ezzel jobban lehet majd gazdálkodni – véli Silva.

Belső harcok a pártjában

Marina soha nem kapott teljes támogatást pártja, a Brazil Szocialista Párt (PSB) részéről: egy nappal azután, hogy hivatalos elnökjelöltté választották, Carlos Siqueira, a párt főtitkára kilépett a pártból. ,,Nem veszek részt ebben a kampányban, Marina nem a PSB – mondta indokul.

A vereség után is azt nyilatkozták a párttagok, hogy Marina a Red Sostenibilidad vagyis a fenntartható fejlődést propagáló környezetvédelmi mozgalom jelöltje – amellyel eredetileg indult volna, mielőtt lepaktált a PSB-vel.

 

Kormányprogramjának gyenge pontjai

Marina állt elő a legrészletesebb és legösszefogottabb programmal, de aztán a 242 oldalon a megjelenés után sokat javítottak. A legrosszabb az volt, amikor támogatta a homofóbia elleni fellépést és a homoszexuálisok házasságát, majd az evangélikus vezetők ösztönzésére visszalépett ezekben a témákban.

Szemére vetették, hogy plagizálta Fernando Henrique Cardoso 2002-es emberi jogokról írt programját. Dilma pedig azzal vádolta, hogy az alternatív energiaforrások mögé helyezné a sok pénzt hozó kőolaj ágazatot.

Gyenge személyiség benyomását keltette

Igyekeztek kihasználni ellene nőiességéből fakadó érzékenységét, gyengeségként feltüntetve azt. Bemutatták, amint elsírta magát olvasva Lula Da Silva ellene írt bírálatait. Ezt a pontot minden ellenfele kinagyította és egy gyenge, befolyásolható személyiségrajzot terjesztettek róla. S ezzel már választók nem bíztak abban, hogy képes egy újfajta politikát bevezetni.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez