Az emlékezés napja arra utal, hogy 38 évvel ezelőtt a levegőben felrobbantották a kubai légitársaság DC8-as utasszállító gépét, megölve 73 személyt és a személyzetet. ,,A tettesek pedig szabadon sétálnak Miami utcáin és nyugodtak, mert mint mondják, a CIA védettségét élvezik – írta az emléknap kapcsán a hivatalos kubai lap, a Granma.
Luis Posada Carriles floridai lakos és az időközben elhunyt Orlando Bosch – utóbbit a börtönből hozták ki 1990-ben, ahol fegyvercsempészésért ült – azt nyilatkozták, hogy büszkén vallják magukat a gép elleni merénylet és még nyolc hasonló akció értelmi szerzőjének. Utóbbiak között az 1997-es kubai turisztikai célpontok elleni robbantásos merényletsorozat is szerepel.
A kubaiak szerint az elmúlt fél évszázadban a Kuba elleni fegyveres és más felforgató akcióknak több mint háromezer kubai esett áldozatul és kétezernél is több azoknak a száma, akik valamilyen testi fogyatékossággal kénytelenek tovább élni, mert ,,rossz időben rossz helyen” voltak és ott valami felrobbant. Október 6-án tehát Kuba szerte megemlékeztek azokról, akik – mint mondják – a Havanna és Washington közötti ,,csendes” háborúnak estek áldozatul.
1976. október 6-án a Cubana de Aviación légitársaság 455-ös járata Barbados partjai felett felrobbant, 73-an, köztük Kuba olimpiai válogatott vívócsapata vesztette életét: ők a Közép-amerikai játékokról tértek volna haza. A merénylet harmincadik évfordulója után nyilvánosságra hozott dokumentumból kiderült, hogy egy Castro ellenes kubai menekült informálta az amerikai hírszerzőket, hogy merényletre készülnek egy kubai utasszállító ellen.
Sokan a Bush-családot is hibáztatták a repülőgép elleni robbantásért, ugyanis az idősebb Bush 1975-től a CIA igazgatója volt. Azt nem tudni, hogy a CIA annak idején mit kezdett az információval, az ügynökség szóvivője egyelőre még mindig nem kommentálta az esetet. Nehéz azonban elhinni, hogy egy ilyen ügy – éppen Kuba ellen – ne bírt volna jelentőséggel.
A New York Times szerint a CIA akkori informátora, Luis Posada Carriles (fent) egy időben a CIA alkalmazottja volt, majd 1967-től Venezuelában élt, ahol az ország terrorista ellenes ügynökségét vezette. A merénylet idején már nem dolgozott az ügynökségnek, ám az események után öt nappal Venezuelában letartóztatták, majd 1985-ben megszökött a börtönből és visszajutott az Egyesült Államokba, még az előtt, hogy az ellene indult bírósági tárgyalást be tudták volna fejezni. Hugo Chavez, Venezuela későbbi elnöke sokáig a férfi kiadatását követelte és azzal vádolta Washingtont, hogy egy terroristát védelmez.
Posada sokáig egy texasi börtönben volt a bevándorlási törvények megsértése miatt, majd 2010-ben szinte minden vádpontban felmentették és szabadon engedték. Ebben nyilván nagy szerepet játszott a kezében lévő hatalmas információs ,,kapitál”.