A kísérlet brazíliai folyami teknősök között folyt és megállapították, hogy a teknősök jól elkülöníthető hatféle hangzata között található az is, amellyel az ,,anya beszél a gyermekeivel”. Ez volt az első alkalom, hogy sikerült beazonosítani és ezt követően rögzíteni a teknősök furcsa beszédét. Egyben ez arra is bizonyíték, hogy ezek az állatok sokkal fejlettebb és kiterjedtebb szociális kapcsolatrendszerrel rendelkeznek, mint ahogyan azt eddig feltételezték.
A teknősbeszédről szóló tanulmány a brazil Herpetologica szaklapban jelent meg, melllékelve az állatok hangjáról készült felvételeket. A brazil Amazóniai Kutatások Intézete és az amerikai Vadon élő Állatok Védelmének Társasága (WCS) együtt végezték a kísérleteket az Amazonas mellékfolyóján, a Trombetas folyón 2009 és 2011 között.
A kísérlet során a tudósok mikrofonokat és hidrofonokat használtak és mintegy 250 egyedi hangot rögzítettek. Ezt követően elemezték ezeket a hangokat és hat csoportokba osztották őket – minden egyes csoport egy jól elkülönült magatartásformával volt kapcsolatban. A beszédről nem készült egyértelmű ,,fordítás”, de a tudósok úgy vélik, hogy ezeken a hangokon az állatok információkat cserélnek a költési időszakban. Azt feltételezzük, hogy ezek a hangok segítenek az állatoknak összehangolni a tetteiket ebben a fontos időszakban – írták a folyóiratban.
A hangok a viselkedési formák szerint is jól elkülöníthetőek – minden ok megvan arra, hogy feltételezzük, azzal összefüggésben állnak. Példaként volt egyfajta hangjelzés, amikor az idősebb állatok a folyót figyelték és egy egészen másfajta, amikor elindultak költeni a partvonal felé. Megint egészen más hangot adtak ki, amikor a felnőttek várták a kicsinyeiket a strandon, a víznél. Feltételezik, hogy a nőstények ezzel a beszéddel irányítják az éppen kikelt kicsiket, hogy hol találják meg a folyót és hogyan kelhetnek át rajta.
Mivel a tenősök világában is generációk élnek együtt, a tudósok úgy hiszik, hogy ezeket a hangokat a fiatalok az idősektől sajátítják el, vagyis generációs kapcsolatrendszert tartanak fenn egymással.