Innentől kezdve a brazil válogatott sikerei és góljai mexikói imák ezreinek témái, mondhatnánk a futballban válik eggyé a két nemzet, olyannyira, hogy a statisztikák szerint a brazil válogatottnak hazája után Mexikóban akad a legtöbb támogatója.
Mi történik azonban olyankor ha történetesen Mexikónak éppen Brazíliával kell összemérnie az erejét a vb-n? Ugyanis pár órán belül éppen ez történik majd, azaz az aztékok a kariókákkal szállnak majd síkra.
Azonban mielőtt azt hinnénk hogy valami családon belüli harcról lenne szó, előre bocsájtjuk, hogy meglepő módon a mexikóiak és a brazilok angolos sportszerűséggel játszanak egymás ellen, ki-ki legjobb tudása szerint, de kölcsönös tisztelettel és megbecsüléssel viseltetve a másik csapat iránt.
A két ország közös futball-története még 1970-ben kezdődött, amikor a mexikói vb-n a helyiek gyakorlatilag “örökbe fogadták” a brazil válogatottat. A Guadalajarában berendezkedő brazilokat nagy szeretettel fogadtak a helyiek, olyannyira, hogy a város utcáin mariachi helyet szamba szólt, a szurkolók pedig szinte együtt éltek a válogatottal a stadionban.
Érdekes módon a guadalajaraiak nem mutattak hasonló szimpátiát a szintén a vb-re érkező és Mexikóban beszállásolt angol válogatott irányában, sőt kifejezetten megvetették őket, mivel még “a helyi vizet sem voltak hajlandóak meginni, palackozva hozták otthonról” – emlékeznek a helyiek.
Az persze nem sokat segített a helyzeten, hogy az angolok legyőzték Mexikót, így a hazai csapat kiesett a Mundialról, azonban az eset szorosabbra fűzte a brazil-mexikói szálakat, azóta pedig Mexikó isteníti a brazil válogatottat.
A focit leszámítva egyébként a brazil-mexikói kapcsolatokat leginkább felületesnek mondhatnánk, mivel a két ország más-más anyanyelvű, jópár ezer kilométerre fekszenek egymástól, arról már nem is beszélve, hogy ami a nemzetközi politikát illeti, Mexikó ilyen, vagy olyan formába regionális riválisa Brazíliának.
Brazília és Mexikó 2005-ben diplomáciai mérkőzést is vívtak egymás ellen az ENSZ Biztonsági Tanácsába jutásért, végül Mexikó példa nélküli lépésként vízumkényszert vezetett be a brazil állampolgárokkal szemben.
A NAFTA aláírásával Mexikó minden kétséget kizáróan északi irányba szabta meg érdeklődési körét, még Brazília Lula vezetésével a déli integráció felé nyitott.
Egy dolog tehát a foci és megint más a nagypolitika, ma este kiderül, hogy miként alakul az előbbi jövője.