Az Egyesült Államok több nagyvárosában zajlanak a napokban megmozdulások, amelyeknek a célja, hogy felhívják a figyelmet az embargó tarthatatlanságára és egyben követlejék a még fogva tartott terroristának nevezett kubaiak szabadon engedését.
,,Azt hiszem, ezen a mostani Kuba-politikán változtanunk kell, hogy a két Castro magyarázkodni kényszerüljön, miért is tartja fenn az antidemokratikus és elnyomó rendszerét Kubában – írja Hillary Clinton. A könyv, amely a ,,Nehéz döntés” címet viseli, azt írja, hogy az Egyesült Államok 1960-ban azért vezette be az embargót Kuba ellen, hogy térdre kényszerítse a rendszert és eltávolítsa Castrót a hatalomból. Ehelyett azt érte el, hogy egy bűnbakot szolgáltatott számára, amellyel meg lehetett magyarázni a rendszer hibáiból fakadó minden gazdasági problémát – véli Clinton asszony
Barack Obama mindeddig nem mutatott egyértelmű hajlandóságot arra, hogy feloldja az embargót, bár kormánya idején történtek bizonyos könnyítések a Kubával kapcsolatos politikában. Ilyenek például a pénzküldés és az utazások engedélyezése.
Hillary Clinton szerint Alan Gross amerikai ellenzéki kubai letartóztatása komoly visszalépést jelentette a két ország közeledésében.
A közelmúltban 44 vezető amerikai üzletember, értelmiségi és volt kormánytisztviselő is azzal a kéréssel fordult Barck Obamához, hogy szüntesse meg a gazdasági embargót: most adhat igazi segítséget az Egyesült Államok a kubai népnek saját önrendelkezése megteremtéséhez azzal, hogy támogatja a folyamatban lévő gazdasági reformokat – írták az elnökhöz intézett levelükben.