Az elmúlt majdnem egy évtizedben Bolívia rohamléptekkel, de legalábbis igen jó ütemben fejlődött, a bőségből pedig az építőipar is kivette a részét, évi 8,6%-os növekedést regisztrálva. Azok akik pedig megengedhetik maguknak, hogy milliókat költsenek a szinte szó szerint kacsalábon forgó házakra, jórészt a feltörekvő új keletű aimara burzsoázia soraiból kerülnek ki.
Az aimara pedig büszke nép, a történelem során a szó szoros értelmében egyetlen hódítónak sem sikerült őket isten igazából leigáznia, ha pedig mégis, hát az aimarák kitartására mi sem jobb példa, mint az a számtalan jól menő őslakos származású vállalkozó, akik ma dúskálnak a jó létben és büszkék gyökereikre. Ők a “neoandoki”, vagy a pszichedelikus barokk stílusban épült villák megrendelői és lakói, amelyeket ősi szimbólumok, kígyók, kondorok és pumák, vad geometriai formák elvarázsolt szín kavalkád és egyéb díszek sokasága tarkít.
A körül belül 250 – 600 000 dolláros áron kivitelezett villák Freddy Mamani Silvestre mester keze munkáját dicsérik, aki több mint 18 éve vidékről a városba vándorolt, nincstelen építőmunkásként kezdte karrierjét, megspórolt pénzéből pedig kifizette egyetemi tanulmányait, így az elmúlt 10 évben immár építészként dolgozik tehetős aimara kliensei számára.
Az új aimra nagypolgárság pedig szereti a luxust, és nem rejti véka alá, hogy van mit a tejbe vagy a kokateába aprítania. A több emeletes épületeket kívülről tükrök és az ősi andoki építészet stílust imitáló geometrikus formák díszítik, belépve pedig lélegzetelállító pompa fogadja a látogatót. Iráni csillárok, spanyol bútorok, olasz márvány, tágas báltermek és aranyozott csapok hirdetik teljes egyetértésben gazdájuk gazdagságát.
A BBC Mundo riptorjában megszólaltatott Rosaura Leuca, egy építés alatt álló hét emeletes kastély büszke tulajdonosa szerint, az új stílus az új aimara identitás kifejezője.
A chola építészet tulajdonképpen azt mondja a szemlélőnek, hogy “aimara vagyok, itt vagyok, ilyen vagyok és megtehetem, hogy ilyet építtessek magamnak” ami persze a sok kevésbé tehetős szemlélőnek igencsak szúrja a szemét, annál is inkább, mert a mostani villatulajdonosok, alig néhány évtizede bizony koldusszegényen tengődtek az Andok kopár lejtőin.
Azt viszont mindenki elismeri, hogy a szívós aimarák rendkívül munkabírók, dolgosak, becsületesek, takarékosak és szemmel láthatóan van érzékük a pénzcsináláshoz, már ha erre lehetőségük nyílik. Bár sok kritikus szerint az újgazdag indiánok a szürkegazdaságból húznak csillagászati hasznot, egy olyan országban, ahol a kiskereskedelem állami ellenőrzése alig megoldott, viszonylag nehéz sőt, szinte nevetségesnek hat, hogy valaki teszem azt érvényes működési engedéllyel árulja a girosz vagy a hamburger bolíviai megfelelőjét, vagy esetleg az olcsó kínai ablakörtlőt, telefontöltőt, fényképezőgéptokot, dvd lejátszót, vagy bármit amit csak el lehet képzelni.
A valóságban inkább arról van szó, hogy az aimara közösség elitje igen jó érzékkel boltol, ugyanis az országba áramló olcsó kínai importcikkeket közvetítők nélkül hozatják be az országba, sőt egyesek még Kínába is elutaztak, hogy kiépítsék a megfelelő üzleti kapcsolatokat. Néhány ázsiai gyártó például az aimara keresedőkkel közösen fejlesztett ki olyan márkákat amiket ma úgy visznek a bolíviai piacon, mint a cukrot.
Az aimarák vagyonával valószínűleg az a legnagyobb probléma, hogy piszkosul irigykedik rájuk az egyszeri fehér ember, hiszen az egykori bejárónő, vagy utcai hússütő néni ma már Toyota Crusierrel jár bevásárolni, a legújabb kínai okos telefonon társalog, legalább négy banda húzza a talpalávalót a lánya esküvőjén és még az is lehet, hogy jövünk a férjének párszáz dollárral, mert hitelre vettük tőle a járólapot. Amikor szegény volt az indián az volt a baj, most, hogy dúskál a jóban, lenézően faragatlan újgazdagnak titulálják őket. El Altóban, Cochabambában és Cobijában pedig az egyik villa épül a másik után, sőt Mamani mérnök már arról álmodik, hogy az Egyesült Államokba kivándorolt honfitársai számára is építhet pszihedelikus, neoandoki, aimara reneszánsz villákat.
{youtube}ThOFIbezDuo{/youtube}