Fidel Castro rejtett arca: testőre szerint szerette a luxust

Fidel Castro állítása ellenére – egykori  Egyesült Államokba távozott testőre szerint – soha nem mondott le a luxusról, a kényelmes nyugati típusú életről. Juan Reinaldo Sánchez, miután Amerikába érkezésekor dokumentumfilmbe szerepelve bírálta Fidel Castro komfortos életét, most könyvben jelentette meg megfigyeléseit.

Juan Reinaldo Sánchez 1977 és 1999 között állt Fidel szolgálatában, az egyik legközelebbi testőre volt és szinte mindenhová elkísérte a kubai vezetőt – mondja. Leírja, hogy Fidel luxusjachtot tartott fenn magának, az Aquarama II pontos másolata volt a megdöntött diktátor, Fulgencio Batista hasonló vizijárművének. A négymotoros yachtot Leonyid Brezsnyev szovjet vezetőtől kapta ajándékba. Ezzel a yachttal Fidel a Disznó-öbölben hajózgatott teljes biztonsági ellenőrzés közepette: kisérőhajók és helikopterek vigyáztak rá. Ezzel járt a Cayo Piedra nevű, Kuba déli pártjainál lévő kis luxusszigetre is, ahol teljes kényelemben pihenhetett.

A Fidel Castro rejtett arca (La cara oculta de Fidel Castro) című könyv írásakor az egykori testőr a tollát Axel Gyldén francia újságíró ,,fogta” vagyis együtt írták a most, május 28-án megjelenő könyvet.

Sánchez többször járt a ,,luxus-szigeten” ahol a kubai vezető szívesen búvárkodott. Ide jött minden olyan hétvégén a feleségével, Daliával is, amikor az időjárás és a programok megengedték számukra. Fidel nem véletlenül titkolta magánéletét a ,,kubai forradalom ” elől – írja a Sánchez-Gyldén szerzőpáros.

Amikor az esős évszak beköszöntött, akkor viszont inkább Pinar del Rio volt a célállomás, La Deseada helyiség, ahol kacsavadászatra ment. Az augusztust azonban mindig a szigeten töltötték és csak nagyon keveseket hívtak oda vendégségbe. Ezen kevesek között volt Alfonso López Michelsen volt kolumbiai  elnök, Gérard Bourgoin francia üzletember, Ted Turner, a CNN tulajdonos és Erich Honecker, az NDK vezetője.

A legtöbbet azonban Gabriel García Márquez világhírű író és Antonio Núñez Jiménez, a kubai forradalom hőse járt ott. A könyv szerint Castro ajánlgatta García Márqueznek, hogy induljon a kolumbiai elnöki székért (ezt más források másként tudják), de az író jobban szerette saját kényelmét a politikai szereplésnél. Sánchez szerint mivel Kolumbiába nem sikerült a barátját beültetni és az országot megszerezni, így Hugo Chávezbe ,,fektette energiáját” és így lett Venezuela Kuba barátja állítja a Sánchez-Gyldén szerzőpáros.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez