Az érdeklődők változatos programokon keresztül ismerkedhettek meg távoli népek és közelünkben élő közösségek tárgyi és szellemi kultúrájával: életmódjával, tudáskincsével, művészetével, meséivel, játékaival. Az előadások mellett kerekasztal-beszélgetés, alkotóműhely, fotókiállítás, film, zene és tánc várta az érdeklődőket.
A fesztivál az ismeretterjesztés és a sajátélményű programokon túl célul tűzte ki, hogy a jelenkori társadalmi, kulturális környezet jelenségeire és eseményeire reflektáljon, azokról értelmező módon beszéljen. Különös figyelemmel fordul a változások, az új jelenségek felfedezése, értelmezése felé.
A témafeldolgozáshoz, a felvetett kérdések megvitatásához a fesztivál szervezői igyekeztek bevonni a határ- és rokon tudományterületeket, valamint a média, a művészeti és civil szféra képviselőit is, hogy találkozási lehetőséget biztosítson számukra.
Látható volt a programok sűrűjében – hogy csak néhányat említsünk – a sokarcú szimbólumok világa, Bicikliváros (az ember és a tárgy), s a latin-amerika iránt érdeklődőket a Földgömb–Atacama Klímamonitoring expedíció (Chile) és ami mögötte van – című rendezvény várta, valamint egy egészen sajátos terület is nyilvánosság elé lépett: a bábaság és születés története
Mexikóban.
Bemutatták továbbá a félnomádok és letelepültek életét Kelet-Afrikában,
a Ladakh (a szinte érintetlen Kis-Tibet) világát, és igen érdekes volt a ,kereszténység arcai (mexikói, örmény, ortodox, református és más rítusok, hagyományok). A digitális történetmesélésen túl online és offline játékok is várták az érdeklődőket.
A teljesség igénye nélkül érdemes még megemlíteni a Migrációról közösen (Idegenek a kertemben, Palantír Filmműhely) című bemutatót. Látható volt S.Varga Ilona Ladakhban és Izraelben készült fotóinak vetítetése és elődás hangzott el a Koszovóról is.
fotók: Konkoly-Thege György