Japán finanszírozza az első bolíviai geotermikus erőművet

A bolíviai Laguna Coloradában, japán hitelből épül föl az ország első geotermikus energiával működő erőműve, amely vulkáni hőt alakít majd elektromos árammá.

 

 

 

Japán mintegy 30 millió dolláros hitelt bocsájtott Bolívia rendelkezésére a Laguna Colorada-i geotermikus erőmű projektjének megvalósítására, amely a tervek szerint 50MW elektromos áramot termelne 2018-as üzembe helyezését követően.

A hitel-megállapodás aláírására tegnap került sor a bolíviai külügyminiszter David Choquehuanca és a japán külügyminiszter helyettes, Hirotaka Ishihara részvételével La Pazban, a két ország diplomáciai kapcsolatainak felvételének századik évfordulóján.

Amint azt a többnemzeti áramszolgáltató, az ENDE igazgatója Arturo Iporre elmondta, a Laguna Colorada vulkáni tevékenysége által melegített forró gőzt négy kúton keresztül nyernék ki az erőműben, amelyeket legkésőbb 2016-ban kezdenének el fúrni.

A megállapodás szignózása után most a projekt kivitelezésének részletes kidolgozása van soron – mondta a sajtónak Iporra, aki hozzátette, hogy az 2018-ban induló első kivitelezési fázist egy második is követi majd, hogy a kezdeti 50MW-os teljesítményt 100MW-ra növeljék a mérnökök.

A Laguna Colorada-i erőmű Dél-Amerika első hasonló létesítménye lenne, mivel az eljárást ez idáig csak Közép-Ameirkában, nevezetesen Costa Ricában, San Salvadorban és Guatemalában alkalmazzák.

A bolíviai energiaszektor diverzifikálásában fontos szerepet játszhat a geotermikus energia kiaknázása, valamint a kevéssé környezetszennyező módszerrel esély mutatkozhat arra is, hogy az ország a terveknek megfelelően 2025-re 35%-ra mérsékelje a földgáz üzemű turbinák részesedését az ország energiatermeléséből és 65%-ra emelje a megújuló forrásokból termelt elektromos energia arányát.

A nyolcvanas években az ENDE 5 geotermikus kutat fúratott, ám ezeket valójában sohasem aknázták ki megfelelően, annak ellenére, hogy a szakvélemény szerint “rendkívül jó hatásfokkal” működhetnének. További kérdéseket vet fel, hogy az ország egyik legfontosabb turistalátványosságának számító Laguna Colorada festői tájképébe miként illeszkedik majd az erőmű.

A geotermikus erőművek előnye, hogy károsanyag kibocsájtásuk minimális, így a a környezetterhelésük a többi erőművel szemben elenyésző. Tény, hogy telepítésük igen költséges, ám mivel az geotermikus erőműveket az energiaforrásra telepítik nem kell a tüzelőanyag szállításához szükséges infrastruktúrát kiépíteni, arról nem is beszélve, hogy az üzemanyag szállításának kiiktatása is nagyban hozzájárul a létesímény ökolábnyomának csökkentéséhez.

A helyesen megtervezett és üzemeltetett geotermikus erőművek a felhasznált víz visszasajtolásával gyakorlatilag folyamatos energiaforrásként üzemelhetnek és az üzemeltetési és karbantartási költségek lényeges alacsonyabbak más, hagyományos üzemű erőművekénél.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez