A Curuguatyban június 15-én vérontásba torkollott rendőrségi művelet mind a mai napig rengeteg kérdést vet fel, és két egymást el nem ismerő vizsgálóbizottság is próbálja kibogozni a szálakat. A történtek felderítésével megbízott állami szerv, a paraguayi államügyész, a Jalil Rachid vezette szakértői csoport, melynek pártatlanságát több nemzetközi és civil szervezet is kétségbe vonja, gyökeresen más irányban folytatja a vizsgálatot, mint a nemzetközi szervezetek által delegált szakértők.
Az ENSZ és az Amnesty International vizsgálóbizottsága szerint több videófelvétel és helyszíni tanúvallomás látszik alátámasztani azt a verziót, miszerint a Campos de Morombín eljáró rendőrökre fizetett, profi mesterlövészek nyitottak tüzet automata fegyverekből, ellentétben a hivatalos változattal, mely szerint a földfoglaló parasztok léptek fel agresszorként. A nemzetközi szerv arra a megállapításra jutott, hogy a bizonyítékokat még a helyszínen manipulálták a paraguayi hatóságok.
Azt senki nem vitatja, hogy a néhai Blas N. Riquelme törvénytelen úton tett szert vitatott 2000 hektárra, azonban az állami földkezelő mind a mai napig nem folytatta le az ilyenkor alkotmányosan előírt protokollt. Egy 2010-es bírósági végzés szerint a Nemzeti Vidékfejlesztési Intézet (INDERT) állami tulajdonba vette, valamint „társadalmi célú” földterületnek nyilvánította.
Egyébként a több mint 75 ezer hektárral rendelkező Riquelme birtokainak 80%-ának tulajdonviszonyai nem rendezettek. Egyes források szerint Yvyra Pitát (Marina Cue) a helyi ügyészség hamis papírok alapján ismét Riquelme kezére játszotta, aki busás hasznot húzott a területen folyó illegális fakitermelésből és marihuána termelésből.
A paraguayi föld nélküli parasztokat tömörítő szervezetek álláspontja szerint a tulajdonkérdés nem is lehet vita tárgya, ezért a tragédia holnap esedékes első évfordulóján tartandó megemlékezés után a földművesek ismét megpróbálkoznak a vitatott Marina Cue birtok elfoglalásával.